Na jednej strane desiatky miliónov ľudí, ktorí sa prepadajú do pasce chudoby. Na strane druhej pribúdajúce miliardy na účtoch či v akciových investíciách najbohatších biznismenov sveta. Aj takýto dôsledok prináša so sebou pandémia koronavírusu, s ktorou svet bojuje už vyše roka.
Zmeny v ekonomických pomeroch sa pritom netýkajú len tých najchudobnejších v rozvojových krajinách Afriky či Ázie alebo, naopak, ľudí z opačného konca majetkových rebríčkov, ale aj veľkej časti našej populácie. Mnohí Slováci totiž prišli o prácu najmä v sektore gastronómie či hotelierstva a ich životná úroveň sa prinajmenšom nateraz znížila. Ďalším zase krízový vývoj prudko zhodnocuje hodnotu nehnuteľností alebo iných aktív, vďaka čomu sa ich celkový majetok zvyšuje.
V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, ako pandémia roztvára nožnice majetkovej nerovnosti, koľkým ľuďom hrozí pád pod hranicu chudoby aj kto na tom všetkom najviac zarába.
1. Koľkým ľuďom hrozí extrémna chudoba?
Dvestosedem miliónov obyvateľov prevažne rozvojových krajín subsaharskej Afriky, Latinskej Ameriky či južnej a juhovýchodnej Ázie. Takémuto obrovskému počtu ľudí, ktorý s...
Zostáva vám 85% na dočítanie.