Peter Mayer
StoryEditor

Cena života Slováka? Takmer tri milióny eur

04.02.2021, 23:00
"Musíme si priznať, že každý z nás má nejakú ekonomickú hodnotu,“ tvrdí pre HN zdravotný analytik Martin Smatana.

Ešte donedávna ste šéfovali tímu analytikov v Inštitúte zdravotnej politiky. Ako sa taký odborník stavia k hodnote života?

To je pomerne náročná otázka. Pri diskusii o nej sa dá ťažko pozerať z jedného uhla pohľadu. Máme veľmi veľa drahých liekov, pomôcok či prístrojov pri limitovaných zdrojoch, a tak sa musela začať aplikovať farmakoekonomika, z ktorej sa nepriamo definuje cena života v danej krajine. Poisťovňa väčšinou hľadí na cenu lieku a jeho pridanú hodnotu. Ak ju prekročí, liek neuhradí. Takéto kritérium stanovil štát.

 Do akej výšky si váži ľudský život?

Pri silnom zjednodušení približne na 2,8 milióna eur. No je tam množstvo ale. Nazvime to radšej hodnotou, akú je štát ochotný zaplatiť za život, aby ho mal človek pri priemernom dožití a v určitej kvalite. Sme jednou z mála posledných krajín na svete, ktorá má túto hodnotu legislatívne stanovenú. Určuje sa 41-násobkom priemernej mzdy. Za rok spätne sumárne činí 41 553 eur za jeden dožitý rok v plnom zdraví.

 Koľko rokov sa Slováci dožívajú?

Priemerne 77,5 roka. Z toho viac-menej v plnom zdraví 56. Neskôr kvalita života prudko klesá. Pri aplikovaní jednoduchej matematiky nám vychádza práve tých zmieňovaných 2,8 milióna eur.

Cena sa teda odvíja od ekonomickej aktivity jednotlivca?

Základom farmaekonomiky je porovnanie existujúcej a ponúkanej liečby alebo lieku. Porovnávajú sa nielen benefity pridaných rokov života či počtu dní bez bolesti, ale aj cena liečby a jej úspora. Jedine ak prekročí toto porovnanie určitú prahovú hodnotu, tak sa to považuje za efektívne a štát platí za daný liek. Hodnota je naviazaná na priemernú mzdu v hospodárstve. Z tohto hľadiska sa cena života odvíja od makroukazovateľov ekonomiky krajiny, nie však jedinca. Pre každého platia pravidlá rovnako.

Aj z tohto dôvodu mnohí pokladajú kvantitatívny výpočet ceny života za cynizmus.

Z ľudskej stránky plne súhlasím. Život sa nedá vyčísliť. Lenže disponujeme limitovanými zdrojmi. Ak chceme zabezpečiť ich najlepšie využitie, tak si musíme priznať, že každý z nás má nejakú ekonomickú hodnotu. Keď sa to celé dá do rovníc, tak nám vyjde, že je výhodnejšie investovať do lieku zachraňujúceho milión životov, a nie desať.

 

 

 

menuLevel = 2, menuRoute = focus/publicistika, menuAlias = publicistika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
12. apríl 2024 16:05