krajinaProfimedia
StoryEditor

Sčítanie sprevádzali dve jablká sváru. Národnosť a viera

30.03.2021, 00:00
Prihlásenie sa k etniku vyvolalo rozbroje v koalícii

„Každý Slovák je vlastne Maďar,“ povedal niekdajší premiér Vladimír Mečiar pred sčítaním obyvateľov v roku 2011. Reagoval tak na kontroverzné vyhlásenia maďarského konzula. Géza Farkas totiž hovoril o silnej asimilácii Maďarov v krajine pod Tatrami a Slovákov obvinil, že si vymýšľajú vlastné dejiny.

 Okrem Mečiara nezostal nič dlžný svojej povesti exšéf Slovenskej národnej strany Ján Slota. Ten sa vyjadril: „My prajeme, nech sa trebárs aj všetci Cigáni prihlásia k maďarskej národnosti a potom všetci spoločne nech prejdú cez Dunaj a máme po probléme aj v cigánskej, aj maďarskej otázke.“

 Nezabudol pritom dodať s humorom sebe vlastným, že Slovenská národná strana nebude nikomu brániť, „či chce byť Cigán, Róm, Eskimák alebo snehuliak“.

 Obaja politici, ktorí radi brnkali na nacionalistickú nôtu, sa už pobrali z pódia, no etniká sa nečakane dostali znova do notového partu aj pred tohtoročným sčítaním. Džina z fľaše vypustil poslanec OĽaNO Juraj Gyimesi. Aj do štatistiky, vedy založenej striktne na číslach, prenikajú vášne.

 Nečakaný zvrat

 Bitka o jednu alebo dve kolónky pri prihlásení k národnosti v sčítacom hárku by možno vyvolala väčšiu aféru, nebyť pandémie, ktorá ju prehlušila. Pred dvomi rokmi metodológia sčítania neležala len na pleciach Štatistického úradu, ale zaoberali sa ňou viaceré relevantné inštitúcie.

Vytvorilo sa viacero pracovných skupín a celá problematika sa riešila aj pri okrúhlych stoloch... a zrazu dva týždne pred odštartovaním sčítania sa ešte nevedelo, či respondenti budú môcť uviesť viac národností ako jednu.

 Postaral sa o to dovtedy nie príliš viditeľný poslanec Gyimesi. Ten si všimol, že možnosť aj inej voľby národnosti sa do sčítacieho hárka vložila „nenápadne“. Zdôvodnil to tým, že pri zmene zákona v roku 2019 neprebehla široká diskusia. „Tá sa otvorila až mojou iniciatívou,“ skromne pripomenul poslanec, ktorý je presvedčený, že označenie dvoch národností znamená posilnenie asimilačných tendencií. Pri tom zdvíha varovný prst: „Nemôžeme sa takto pohrávať s identitou našich občanov.“

 Gyimesi sa neskôr stihol zviditeľniť už len raz, keď sa bez požehnania vlády stretol v Komárne s maďarským ministrom zahraničných vecí. Rokoval s ním o dvojakom štátnom občianstve. Slovenský minister Ivan Korčok aktivitu poslanca odsúdil.

 Predtým však Štatistický úrad ešte v januári stihol na poslednú chvíľu predložiť návrh opatrenia do medzirezortného pripomienkového konania. V predkladacej správe uviedol: „Predkladaný návrh obsahuje zmenu charakteristiky témy ,národnosť‘ tak, aby sa v sčítacích formulároch obyvateľov požadovalo od obyvateľa uvádzať jeho príslušnosť len k jednej národnosti, teda bez možnosti uvádzať príslušnosť k ďalšej národnosti.“

 

menuLevel = 2, menuRoute = focus/publicistika, menuAlias = publicistika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
25. február 2024 18:40