S horským vodcom Antonom Suchým sme vyrazili zo Sliezskeho domu ešte pred svitaním. Na červenej značke Tatranskej magistrály sme boli v to ráno asi prví. Včasný nástup na túru je dôležitý pre rýchle premeny letného počasia. Po deviatej hodine sa totiž často začínajú tvoriť mraky a okolo poludnia môžu prísť prvé búrky. Počas nich nechcete byť na vrchole.
Vo výške 2 654,4 metra nad morom je do skaly vrazený legendárny mosadzný kríž s modrým kameňom uprostred. Skala je najvyššie položenou skalou nielen našich Tatier a Slovenska, ale zároveň aj celého karpatského oblúka. Karpaty sa rozprestierajú na území ôsmich krajín a sú druhým plošne najrozsiahlejším pohorím Európy.
Na najvyšší bod vedie niekoľko ciest. Žiadna z nich nie je značená ani zaistená tak, aby ich mohli zdolávať bežní turisti. Na Gerlachu treba počítať s pohybom v strmom a neprehľadnom skalnatom teréne, padajúcimi balvanmi a klzkými snehovými poliami. Základnou výbavou v každom ročnom období preto musí byť prilba, lano, sedák, mačky a cepín – toto všetko pre návštevníkov zabezpečí ich horský vodca.
V dnešnej reportáži vám priblížime, ako sme na Gerlachovský štít vystúpili s jedným z nich.