StoryEditor

Slovensko teraz nie je krajinou pre ľudí

25.05.2017, 00:00
Štát potrebuje radikálne zmeny, tvrdí výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie SR Peter Kremský.

So Slovenskom to pôjde dolu kopcom, ak ľudia budú stále odchádzať do zahraničia, varovne dvíha prst Peter Kremský. Situácia je podľa neho alarmujúca.

Nič nové pod slnkom – emigrácia Slovákov do zahraničia je problém. Ale do akej miery?

Myslím, že do veľkej. Štatistiky zo zdravotných poisťovní dokazujú, že odchádza v priemere tretina každého populačného ročníka. Navyše, tento problém sa bude posilňovať s poklesom demografickej krivky. K tomu ešte treba prirátať, že neodchádzajú tí, ktorí sa doma neuplatnia, ale elita. Zo Slovenska sa stráca kvalita, čelíme ohrozeniu demografickej rovnováhy a s tým súvisiacimi veľmi vážnymi finančnými a sociálnymi ťažkosťami v budúcnosti.

K akým zvratom, odhliadnuc od úbytku ekonomicky činného obyvateľstva, môže prísť?

Krajina sa výrazne preorientuje na potreby starých ľudí. Do takých lokalít nechcú vstupovať inovatívne firmy, pretože seniori majú záujem o udržanie bezpečného stavu. Nekúpia si najnovšiu značku auta ani najmodernejší smartfón. Ak sa táto krajina nespamätá a nezačne pracovať na udržaní najkvalitnejších ľudí, v dlhodobom výhľade jej hrozí zánik. V histórii nič nové a je naivitou si namýšľať, že sa niečo podobné nikdy nemôže stať.

Trúfali by ste si odhadnúť čas do realizácie takéhoto katastrofického scenára?

Nie. Ja sa toho určite nedožijem.

Niektorí odborníci bagatelizujú emigráciu z hľadiska dosahu na ekonomiku štátu. Váš názor?

Ak sa odsťahuje desať percent ľudí, nemôže to mať predsa na ňu nulový efekt. Jednou vecou je však globálny pohľad a druhou mikropohľad na ekonomicky zaostávajúce regióny. Na juhu a východe krajiny nájdete lokality, kde už takmer nejestvuje produktívne obyvateľstvo. Sú dediny, kde žijú len starí ľudia, ktorí sa m...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-12-05 07:10:39 - Feat.: - Title: Jana žije v najchladnejšom hlavnom meste sveta: Drahá bunda z Nemecka mi nepomohla, v zime tu je aj -45 stupňov 02 - Modified: 2022-12-02 23:00:00 - Feat.: - Title: Slovenská fotografka Mária Švarbová: Začínala zákazkou za 30 eur, teraz ju pozná takmer celý svet 03 - Modified: 2022-12-02 23:00:00 - Feat.: - Title: Dzurindov nápad je dobrý. Napriek jeho nízkej dôveryhodnosti má šancu na silný výsledok, tvrdí expert 04 - Modified: 2022-11-29 14:40:53 - Feat.: - Title: Šéf teplárov pre HN: Plán vlády je nebezpečný. Hrozí zmrazenie cien tepla, a to bez dotácií 05 - Modified: 2022-11-29 13:00:00 - Feat.: - Title: Daniel začínal pri vyprážaní hranolčekov. Poctivou prácou sa vypracoval na šéfa prevádzok v polovici Európy
menuLevel = 2, menuRoute = focus/publicistika, menuAlias = publicistika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
07. december 2022 14:13