Ak patríte medzi tých, čo sa vlani rozhodli tráviť dovolenku na Slovensku a nie v cudzine, vedzte, že ste tiež svojou troškou prispeli k zmene obrazu o našom cestovnom ruchu. Rok 2016 v ňom totiž bol vo viacerých aspektoch prelomový. Nielenže počet všetkých turistov, ktorí sa u nás rekreovali prvýkrát, presiahol hranicu päť miliónov a počet zahraničných Andrej Šimončičnávštevníkov našej krajiny sa premiérovo prehupol cez dva milióny, ale pre oddych na Slovensku sa rozhodlo aj rekordné množstvo našincov.
Nie je to však na úkor pobytov v zahraničí, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Z údajov Štatistického úradu SR vyplýva, že v rámci organizovaného cestovného ruchu vycestoval v posledných piatich rokoch do cudziny vždy približne rovnaký počet Slovákov. Pre porovnanie, v roku 2012 ich bolo viac než 582-tisíc, vlani vyše 591-tisíc. Rozdiel je teda minimálny.
Úplne iné čísla však ponúka domáci cestovný ruch. Kým pred piatimi rokmi si pobyt na Slovensku zvolilo 2,2 milióna našincov, vlani ich boli už bezmála tri milióny, čiže o trištvrte milióna viac.
Hľadáme kvalitu
Začali teda Slováci objavovať čaro vlastnej krajiny? Či radšej zostávajú doma zo strachu pred teroristickými útokmi, ktorým sa v nedávnej minulosti nevyhli ani niektoré zahraničné letoviská? Alebo sú za spomínaným nárastom lepšie kvalitatívne a cenové podmienky domácich destinácií?
„Určitý vplyv má bezpečnostná situácia. Klasické zahraničné destinácie slovenských dovolenkárov, ako Egypt, Tunisko či Turecko, sú z bezpečnostného hľadiska menej stabilné, a tie ostatné, napríklad Chorvátsko alebo Taliansko, sú zase vzhľadom na presúvajúci sa dopyt kapacitne značne vyťažené,“ hovorí pre HN generálna riaditeľka Sekcie cestovného ruchu ministerstva dopravy Ivana Magátová. Zároveň však dodáva, že „poskytovatelia služieb na Slovensku už v súčasnosti ponúkajú kvalitný a konkurencieschopný produkt i zaujímavé balíčky služieb, ktorými vedia upútať pozornosť čoraz náročnejších domácich návštevníkov“....
Zostáva vám 85% na dočítanie.