StoryEditor

Aký je postoj Orbánovej vlády ku kvótam?

10.10.2017, 15:52
Prisťahovalectvo bude mať podľa premiéra pre krajinu drastický dopad.

Európsky súdny dvor začiatkom septembra zamietol žalobu Maďarska a Slovenska proti prerozdeľovaniu utečencov na základe kvót. Podľa súdu nemuseli krajiny program z roku 2015 o prerozdelení 120-tisícov utečencov z Talianska a Grécka prijať jednohlasne. Program nakoniec nebol tak úspešný ako sa predpokladalo a v rámci relokácie sa presunulo iba niečo vyše 27-tisíc ľudí. Súdny dvor vidí v nízkom počte výsledok malej spolupráce s členskými krajinami.

A malá spolupráca vrhá tieň na Budapešť. Rozhodnutie súdu ohodnotila ako neprijateľné a chce sa všetkými právnymi prostriedkami naďalej usilovať o to, aby mohla sama rozhodovať o tom, kto môže žiť v krajine. Postoj vlády upevnil aj prieskum medzi obyvateľmi, v ktorom vyše 70 percent  opýtaných podporilo boj vlády proti prerozdeľovaniu.

Slovenský premiér Robert Fico na rozhodnutie reagoval, že ho akceptuje, aj keď s kvótami naďalej nesúhlasí. Eurokomisár pre migráciu Dimitris Avramopulos však Budapešť spolu s Prahou a Varšavou varoval, že ak nezmenia svoj postoj ku kvótam, komisia pre porušenie legislatívy pošle krajiny na únijný súd.

Z úst premiéra Viktora Orbána však naďalej vychádzajú strach naháňajúce slová o drastických následkoch prisťahovalectva. Krajiny sa podľa neho stanú zmesou národov – prisťahovaleckou krajinou bez chránených hraníc a domovom pre terorizmus. „Postoj Maďarska je v otázke kvót prudko odmietavý. Maďari boli vždy radikálni a Európska komisia začína podnikať odvetné kroky. V rámci relokácie spravili minimum a nič nenasvedčuje tomu, že by Maďarsko svoj postoj zmenilo, lebo je súčasťou xenofóbneho naratívu vládnej strany Fidesz.“ vysvetľuje analytička a šéfredaktorka portálu Euractiv Zuzana Gabrižová.

Podľa informácií Eurostatu je Maďarsko na prvom mieste v počte úbytku žiadateľov o azyl v porovnaní druhého kvartálu tohto roka s prechádzajúcim. Ide až o 95 percent menej žiadateľov, v prepočte za druhý kvartál tohto roka to bolo 655 žiadateľov. V minulom roku žiadalo o azyl vyše 29-tisíc utečencov, za posledný rok je to niečo vyše 8-tisíc. Do Maďarska sa najviac hlásia obyvatelia Afganistanu, Iraku, Sýrie, Pakistanu a Iránu.

01 - Modified: 2022-08-12 18:59:24 - Feat.: - Title: Tisíce ľudí protestovali v Budapešti proti hroziacemu výrubu lesov, vláda vyhlásila stav ohrozenia 02 - Modified: 2022-08-12 13:53:02 - Feat.: - Title: Čínsky CATL postaví v Maďarsku megatováreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur 03 - Modified: 2022-08-12 07:56:18 - Feat.: - Title: Ruský centrálny depozitár podal žalobu na Súdny dvor Európskej únie a žiada zrušenie sankcií 04 - Modified: 2022-08-12 13:16:19 - Feat.: - Title: Problém, ktorý odstavil ropu aj Slovensku, je odstránený. Banka zmenila rozhodnutie, Kyjev obdržal platbu 05 - Modified: 2022-08-11 06:13:02 - Feat.: - Title: Od dnes začal platiť zákaz dovozu ruského uhlia do EÚ. Opatrenie je súčasťou piateho balíka sankcií
menuLevel = 2, menuRoute = focus/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
14. august 2022 02:06