StoryEditor

Aký je postoj Orbánovej vlády ku kvótam?

10.10.2017, 15:52
Prisťahovalectvo bude mať podľa premiéra pre krajinu drastický dopad.

Európsky súdny dvor začiatkom septembra zamietol žalobu Maďarska a Slovenska proti prerozdeľovaniu utečencov na základe kvót. Podľa súdu nemuseli krajiny program z roku 2015 o prerozdelení 120-tisícov utečencov z Talianska a Grécka prijať jednohlasne. Program nakoniec nebol tak úspešný ako sa predpokladalo a v rámci relokácie sa presunulo iba niečo vyše 27-tisíc ľudí. Súdny dvor vidí v nízkom počte výsledok malej spolupráce s členskými krajinami.

A malá spolupráca vrhá tieň na Budapešť. Rozhodnutie súdu ohodnotila ako neprijateľné a chce sa všetkými právnymi prostriedkami naďalej usilovať o to, aby mohla sama rozhodovať o tom, kto môže žiť v krajine. Postoj vlády upevnil aj prieskum medzi obyvateľmi, v ktorom vyše 70 percent  opýtaných podporilo boj vlády proti prerozdeľovaniu.

Slovenský premiér Robert Fico na rozhodnutie reagoval, že ho akceptuje, aj keď s kvótami naďalej nesúhlasí. Eurokomisár pre migráciu Dimitris Avramopulos však Budapešť spolu s Prahou a Varšavou varoval, že ak nezmenia svoj postoj ku kvótam, komisia pre porušenie legislatívy pošle krajiny na únijný súd.

Z úst premiéra Viktora Orbána však naďalej vychádzajú strach naháňajúce slová o drastických následkoch prisťahovalectva. Krajiny sa podľa neho stanú zmesou národov – prisťahovaleckou krajinou bez chránených hraníc a domovom pre terorizmus. „Postoj Maďarska je v otázke kvót prudko odmietavý. Maďari boli vždy radikálni a Európska komisia začína podnikať odvetné kroky. V rámci relokácie spravili minimum a nič nenasvedčuje tomu, že by Maďarsko svoj postoj zmenilo, lebo je súčasťou xenofóbneho naratívu vládnej strany Fidesz.“ vysvetľuje analytička a šéfredaktorka portálu Euractiv Zuzana Gabrižová.

Podľa informácií Eurostatu je Maďarsko na prvom mieste v počte úbytku žiadateľov o azyl v porovnaní druhého kvartálu tohto roka s prechádzajúcim. Ide až o 95 percent menej žiadateľov, v prepočte za druhý kvartál tohto roka to bolo 655 žiadateľov. V minulom roku žiadalo o azyl vyše 29-tisíc utečencov, za posledný rok je to niečo vyše 8-tisíc. Do Maďarska sa najviac hlásia obyvatelia Afganistanu, Iraku, Sýrie, Pakistanu a Iránu.

01 - Modified: 2023-10-03 17:04:58 - Feat.: - Title: Maďarsko prilákalo v porovnaní s minulým rokom až dvojnásobne vyššie investície 02 - Modified: 2023-10-03 16:56:55 - Feat.: - Title: Éra naivity končí. Eurokomisia predstavila desať oblastí technológií kritických pre bezpečnosť Únie 03 - Modified: 2023-10-03 15:36:56 - Feat.: - Title: EÚ vyzýva medzinárodných dodávateľov na účasť na treťom tendri na plyn 04 - Modified: 2023-10-03 09:47:03 - Feat.: - Title: Páchateľ útoku voči policajtom v Ostrihome použil výbušninu zo Slovenska 05 - Modified: 2023-10-03 09:24:26 - Feat.: - Title: Brusel môže uvoľniť časť eurofondov smerujúcich do Maďarska, chce Orbánovu podporu pre vyšší rozpočet
menuLevel = 2, menuRoute = focus/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
04. október 2023 11:36