Katalánsko a severotalianske regióny nie sú však posledné, ktoré volajú po väčšej samostatnosti. Skloňovať sa začína aj Baskicko v Španielsku (na snímke), francúzska Korzika, Transylvánia v Rumunsku a Flámsko v Belgicku, kde nacionalisti, separatisti a regionálne parlamenty hrajú značnú úlohu. Podobne je tomu aj v Škótsku.
Baskom nepomohla príliš revolučná organizácia
Severošpanielske Baskicko patrí k najbohatším regiónom Španielska. Autonómiu má od roku 1978 s vlastným parlamentom, políciou, zdravotníctvom či školstvom a tiež s vlastným právom na rozhodovanie, kam tieto peniaze budú smerovať.
Baskovia žijú aj na území Francúzska. Na území ich dokopy žije vyše dvoch miliónov.
Za jeho nezávislosť bojovala organizácia Baskicko a jeho sloboda, ktorá však pod vplyvom svojich činov získala prívlastok teroristická.
Korzika, ostrovný raj dovolenkových nadšencov v Stredozemnom mori sa k Francúzsku pripojil v 18. storočí. Za autonómiu bojuje Korzický národno-oslobodzovací front spolu s ďalšími organizáciami.
Momentálne ide o autonómny kraj Francúzska so zvláštnym statusom. Žije v ňom asi 330-tisíc ľudí.
Maďarská menšina v Rumunsku je od nezávislosti najďalej
Menšina etnických Maďarov s vyše 800 ročnou históriu požaduje svoju autonómiu v Transylvánii. Takzvaný Szekleri tvoria 75 percent populácie v centre krajiny, ktorú nazývajú Székelyföld.
Podľa prieskumu v roku 2011 sa menšina dožadovala vlastnej politickej a administratívnej samosprávy so zvoleným prezidentom, vlastnou vlajkou a maďarčinou ako oficiálnym jazykom.
Chcú tiež väčšiu kontrolu nad daňami v regióne a pod ich správu vrátiť kostoly, školy, lesy, kameňolomy či bane, ktoré im zobral komunistický režim. Ide o jedinú významnú menšinu v Európe, ktorá nemá špeciálny status a zmena sa neočakáva ani v blízkej dobe.
Belgicko je nielen krajinou európskych inštitúcií
Zo severskej histórie známi Flámi a Valóni sú tiež príkladom boja o nezávislosť. Národy sa sporia o to, kto dostane viac právomocí a peňazí od Belgicka. A situácia viac nahráva holandsky hovoriacim Flámom, ktorí sú nielen početnejší, ale aj bohatší, a preto sa im finančné zachraňovanie Valónov nepozdáva.
Flámov je prevažne na severe Belgicka až 60 percent z vyše 11 miliónov Belgičanov. Valónom zase patrí juh.
Na mapke národnostných nezhôd svieti aj Brusel, metropola európskych inštitúcií s obľúbeným jazykom francúzskym a nemecká jazyková menšina na východe. Značnú dávku autonómie si však tri najzastúpenejšie časti už za posledné roky vydobyli.
Situácia v Katalánsku nahráva iným krajinám
Škótsko sa na svetovej scény skloňuje pre (ne)slávny brexit. V referende v roku 2014 zvíťazili nadpolovičnou väčšinou zástancovia jednotného štátu, škótskym separatistom však vlaňajšie referendum o odtrhnutí sa Británie od Európskej únie značne pomohlo.
K usporiadaniu ďalšieho referenda však škótska vláda potrebuje schválenie od britského kabinetu a čaká sa najprv na koniec rokovaní o brexite, čo by malo nastať o rok.
Posledný vývoj však určite naznačuje, že čím dlhšie bude súboj Madrid kontra Barcelona pokračovať, tým dlhšie to bude vysielať stimul na spustenie politickej a ekonomickej destabilizácie po celej Európe.