StoryEditor

Zohráva medzi Ukrajincami a Rusmi kľúčovú úlohu plyn?

16.06.2018, 00:00
Veľmi dôležitým faktorom vo vzťahoch Moskvy a Kyjeva je energetika, konkrétne plyn.

Rusko v uplynulých rokoch už viackrát obmedzilo dodávky plynu na Ukrajinu či do Európy cez ukrajinské územie. Podľa analytikov v tom okrem sporov o cenu plynu zohrával rolu aj politický spor medzi oboma štátmi.
V posledných týždňoch vzbudzuje veľké obavy Ukrajiny, ale i Európy či Spojených štátov projekt Nord Stream 2. Ten dopravuje zemný plyn z Ruska do Nemecka po dne Baltského mora. Obchádza tým Ukrajinu, ktorá tak príde nielen o dôležité tranzitné poplatky, ale i veľkú časť vplyvu v európskom energetickom biznise.

​Nemecká kancelárka Angela Merkelová projekt obhajuje. Pred pár dňami o ňom hovorila v ruskom Soči s prezidentom Putinom. Viaceré európske štáty vrátane Poľska ho však ostro kritizujú. Tvrdia napríklad, že Rusi si pomocou neho posilňujú svoj škodlivý vplyv v Európe.
Nord Stream 2 sa nepáči ani slovenským lídrom. Spolu s Ukrajinou totiž prídeme o tranzitné poplatky aj my. Cez naše územie dnes prechádza veľká časť európskeho plynu, čo sa po spustení Nord Stream 2 zmení. „Tento projekt má vážne politické dôsledky. Je to príklad čisto sebeckých ekonomických záujmov na úkor stability a prosperity nášho bezprostredného susedstva. Vysielame Rusku signál o tom, akí sme v našich politikách krátkozrakí,“ povedal na Globsecu prezident Andrej Kiska.

29. máj 2022 10:49