TASR/AP
StoryEditor

Ako krajiny bojujú proti ruským hoaxom?

16.09.2020, 00:00
Prirodzene, Moskva sa týmto spôsobom snaží ovplyvňovať aj Rusov žijúcich v okolitých krajinách, hlavne na Ukrajine a v Bielorusku, ale i v pobaltských štátoch.

Tí často sledujú práve ruské štátne médiá. Napríklad estónska televízia zriadila vlastný kanál v ruskom jazyku, kde uvádza na pravú mieru dezinformácie z Moskvy týkajúce sa vojenskej prítomnosti Severoatlantickej aliancie.
Na Ukrajine zriadili inštitúciu, ktorá kontroluje, či sa ruské stanice nedopúšťajú zverejňovania hoaxov. „Ak zistí, že niektoré kanály šíria propagandu, tak zablokuje ich vysielanie na území Ukrajiny. U nás je asi 50 funkčných ruských kanálov, ktoré sú beproblémové. Väčšinou vysielajú športové prenosy či dokumentárne filmy o umení alebo kultúre,“ podčiarkol pre HN Hennadij Maksak, šéf kyjevského zahraničnopolitického think tanku Ukrajinská prizma.
Niektorí ľudia však obchádzajú toto blokovanie cez rôzne VPN služby. Ruské stanice tak sledujú cez internet prostredníctvom niektorej z ruských súkromných virtuálnych sietí. „Navyše je ťažké zabrániť ľuďom sledovať napríklad satelitné vysielanie,“ doplnila pre HN Oleksandra Cechanovská z Ukrajinského krízového mediálneho centra.

Problémom sú však aj hoaxy či vyložené klamstvá, ktoré o rôznych politikoch rozširujú súkromné televízie. „Pred minuloročnými prezidentskými voľbami niektoré médiá oficiálne podporovali napríklad Juliu Tymošenkovú a ostatných kandidátov tvrdo očierňovali. Tvrdili povedzme, že bývalá hlava štátu Petro Porošenko je opilec a vyťahovali na neho neraz vymyslené či prifarbené kauzy z minulosti. V iných televíziách podporujúcich protikandidátov to bolo presne naopak,“ vysvetlila pre HN Liubov Cybulská z Ukrajinského krízového mediálneho centra v Kyjeve.

25. máj 2022 18:04