Tieto štyri vakcíny dosiaľ oficiálne schválila Európska lieková agentúra na očkovanie v krajinách Európskej únie. Okrem nich vakcínujú Maďari aj ruským Sputnikom V či čínskym Sinopharmom.
Podľa aktuálnych oficiálnych údajov Európska komisia dosiaľ uzavrela zmluvy so šiestimi sľubnými výrobcami očkovacích látok. Celkové portfólio dohodnutých vakcín tak predstavuje viac než 2,6 miliardy dávok. Intenzívne sa pritom pracuje na nákupe ďalších.
Napriek týmto číslam je očkovanie v Európe oproti tempu ostatného sveta príliš pomalé. Dôvodom sú najmä meškajúce dodávky – producenti schválených vakcín majú problémy so včasným zásobovaním. A certifikácia nových látok trvá príliš dlho.
Európska únia má zhruba 445 miliónov obyvateľov a doteraz bolo minimálne prvou dávkou zaočkovaných len niečo vyše 20 percent občanov EÚ. Na porovnanie – v Spojených štátoch má prinajmenšom prvú dávku za sebou viac ako 40 percent obyvateľov a v Británii skoro polovica. Absolútnym rekordérom je Izrael, kde vakcínovali už viac ako 62 percent ľudí.
Veľký rozdiel oproti európskemu priemeru vidno aj v Maďarsku, kde okrem západných stavili i na ruské a čínske vakcíny. U našich južných susedov už počet očkovaných ľudí prekročil 36 percentám, teda sa blíži k dvojnásobku priemeru Únie. „EÚ je skrátka príliš prebyrokratizovaná,“ uvádza pre HN Lukáš Kovanda, hlavný ekonóm Czech Fund.