Reuters
StoryEditor

Z outsidera líder. Ako sa Amerika stala motorom boja proti pandémii?

23.05.2021, 18:00
Kým za Donalda Trumpa sa USA dávali za príklad zlyhania v ťažení proti covidu, administratíva Joea Bidena nepriaznivú situáciu vďaka očkovaniu úplne obrátila.

Ešte minulý rok boli označované za odstrašujúci príklad toho, ako sa dá podceniť boj proti pandémii. Z veľkej časti i preto, že teraz už bývalý prezident Donald Trump neustále zľahčoval prudko sa zhoršujúcu situáciu. Spochybňoval rozsah šírenia COVID-19, ktorý vlani zo dňa na deň nadobúdal čoraz katastrofickejšie rozmery. Priaznivci republikánskeho lídra odmietali nosiť rúška či dodržiavať hygienické opatrenia.

Pod Trumpovým vedením exponenciálne rástol počet obetí tohto infekčného ochorenia. Niektoré veľké mestá ako New York sa ocitli prakticky v totálnom lockdowne. Všetko bolo pozatvárané, nefungovali firmy ani mestská hromadná doprava. A ak áno, tak len vo veľmi obmedzenom režime. Ekonomika utrpela ťažké straty.

Dnes sa Spojené štáty nachádzajú presne na opačnej strane spektra protipandemického ťaženia. Tých, ktorí boli z globálneho pohľadu na chvoste, v súčasnosti dávajú za vzor úspešného boja proti koronavírusu.

Nový prezident Joe Biden stavil od januárového nástupu do Bieleho domu všetko na jednu kartu – absolútnou prioritou sa stala vakcinácia. A v tej sa Američanom darí. Kým Európska únia má do dnešného dňa zaočkovanú zhruba tretinu obyvateľov, USA sa už blížia k polovici. Aj to je dôvod, prečo v súčasnosti majú Spojené štáty výrazne nižšie štatistiky obetí covidu aj nových prípadov infekcie. Za uplynulý týždeň dosahoval priemerný denný počet prípadov 30-tisíc a má neustále klesajúci trend.

Prečítajte si, ako prežíva najväčšia svetová ekonomika končiacu sa vlnu pandémie, s akou silou na ňu covid udrel aj kedy tam Slováci budú môcť opäť bez obáv cestovať.

menuLevel = 2, menuRoute = focus/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
26. január 2023 22:59