TASR/AP
StoryEditor

No english, s'il vous plaît. Aký vzťah majú Francúzi k Európe?

26.04.2022, 15:27
Autor:
Bežného francúzskeho voliča zaujímajú skôr domáce problémy než Európska únia. A lídri Elyzejského paláca konajú neraz príliš nacionalisticky, v snahe o presadzovanie frankofónie.

Francúzsko ako politický líder Európy, jej ekonomický motor a hlavná tvár dialógu s ostatnými svetovými veľmocami? Možno v predstavách Elyzejského paláca či úradníkov v Bruseli. Bežný Francúz sa však za priveľkého stúpenca Európskej únie považovať nemôže.

Nasvedčuje tomu aj prieskum britskej agentúry YouGov z polovice februára tohto roka – ak by sa konalo referendum o budúcnosti Francúzska v EÚ, za zotrvanie by hlasovala menej ako polovica voličov. Nálady týkajúce sa členstva Paríža v Severoatlantickej aliancii sú ešte menej priaznivé.

Vysvetlenie je jasné – Francúzov dianie v Európe príliš nezaujíma. A to napriek tomu, že práve francúzsky prezident tvorí spolu s nemeckým spolkovým kancelárom hlavný líderský tandem, ktorý rozhodujúcou mierou vtláča podobu európskej zahraničnej politike.

Svet sa o tom presvedčil aj počas nedeľňajšieho druhého kola prezidentských volieb, v ktorých potvrdil rolu favorita úradujúci šéf Elyzejského paláca Emmanuel Macron. V jeho predvolebnom programe, ako i v programe jeho súperky Marine Le Penovej, sa témy súvisiace s Úniou vyskytovali len minimálne. A ak aj áno, tak v prípade Le Penovej s výsostne negatívnymi konotáciami.

V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, prostredníctvom čoho sa Francúzi snažia obnovovať svoj stratený vplyv, ktoré regióny sú pre nich zaujímavejšie než Európa aj prečo zámorské územia uprednostnili Le Penovú pred Macronom.

24. máj 2022 06:01