Bratislava – Dlhé desaťročia obhajovali svoju neutralitu a odmietali vstup do Severoatlantickej aliancie. Tvrdili, že členstvo v NATO nepotrebujú – snažia sa mať dobré vzťahy s každým susedom vrátane Ruska, s ktorým majú spoločnú 1 340 kilometrov dlhú hranicu. Napriek negatívnym skúsenostiam s Rusmi, ktorí sa ich na prelome 30. a 40. rokov minulého storočia snažili násilím začleniť do Sovietskeho zväzu, verili, že s touto krajinou dokážu mať korektné vzťahy. Ruský koncern Rosatom sa dokonca mal podieľať na výstavbe jadrovej elektrárne Hanhikivi.
Všetko zmenil 24. február tohto roka, ktorý priniesol začiatok ruskej agresie na Ukrajine. Fíni si náhle uvedomili, že ak niečo nepodniknú, ďalšími na rade môžu byť oni, keďže ich nebude chrániť členstvo v Aliancii a jej článok 5. Ten hovorí, že napadnutie ktorejkoľvek členskej krajiny NATO je útokom na celú Alianciu, ktorá ako celok musí brániť napadnutého. Aj preto Fínsko spolu so Švédskom minulý týždeň oficiálne podali žiadosť o členstvo.
1. Prečo medzi Fínmi rastie záujem o zbrane?
Prirodzene, vojenská neutralita každej krajiny si žiada svoju daň. Kým na Slovensku prestala povinná služba v ozbrojených silách platiť koncom roka 2005, napríklad Švajčiari chodia dodnes na pravidelné niekoľkotýždňové cvičenia a doma majú armádne vybavenie.
Niečo podobné platí aj o Fínoch. Sú druhou členskou krajinou Európskej únie s najvyšším počtom strelných zbraní medzi obyvateľmi – hneď po Cypre. Na sto fínskych civilistov pripadá priemerne takmer 33 strelných zbraní držaných v domácnostiach. V praxi to znamená, že na vyše 5,5-miliónovú fínsku populáciu vychádza zhruba 1,8 milióna zbraní vlastnených civilistami.
Tento počet sa pritom po spustení ruskej ofenzívy na Ukrajine ešte zvyšuje. Predajcovia zbraní vo Fínsku hlásia extrémny nárast záujmu bežných obyvateľov o pušky či pištole. „Mnoho detí začína s výcvikom streľby už vo veku siedmich rokov,“ citovali médiá majiteľa zbrojného obchodu Mattiho Myllynena.
Okrem toho Fíni chodievajú aj na povinnú vojenskú službu. Tá rozhodne nie je vojnou, akú si nejeden z nás pamätá spred 20 rokov na Slovensku. Mladí Fíni, a na dobrovoľnej...
Zostáva vám 85% na dočítanie.