Nedávne voľby do amerického Kongresu sa skončili tým, že aj keď si demokrati udržali Senát, Snemovňu reprezentantov ovládli republikáni. Čo to bude znamenať pre vzťah Spojených štátov k zahraničiu?
Veľmi pravdepodobne nedôjde k žiadnej výraznejšej zmene v americkej zahraničnej politike. Možno s jedinou výnimkou, ktorá, bohužiaľ, nie je pre nás tu v strednej Európe úplne priaznivá. Mám na mysli pozíciu Spojených štátov v konflikte medzi Ukrajinou a Ruskom. Domnievam sa však, že v celom rade oblastí zahraničnej politiky dnes v zásade nie sú pozície medzi republikánmi a demokratmi až také vyhrotené. Voči Číne, ktorá je, samozrejme, veľkou témou, republikáni dlhodobo vystupujú pomerne asertívne. Demokratická politika prezidenta Joea Bidena voči Pekingu je však v tejto chvíli podobne asertívna. Preto si myslím, že republikáni už nejaké veľké body nemôžu získať tým, že sa budú voči Číne aktívne vymedzovať.
Môžete bližšie špecifikovať, čo sa zmení v prípade postoja Washingtonu v otázke ukrajinského konfliktu?
Čo sa týka Ukrajiny, dá sa očakávať, že sa zvýrazní rola krajnejších prúdov republikánov. A to práve preto, že republikánska väčšina v Snemovni reprezentantov bude veľmi malá, takže tie krajné prúdy bude treba akosi získať pre prípadné domáce agendy a súhlas vo vnútornej politike. Tieto prúdy reprezentuje napríklad Marjorie Taylor Greene. Zároveň však takisto niektorí predstavitelia stredného prúdu, povedzme Kevin McCarthy, ktorý pravdepodobne bude viesť republikánsku väčšinu v Snemovni, sa vyjadrujú o niečo rezervovanejšie k tomu, akú pomoc, v akej miere a s akými podmienkami budú Ukrajine poskytovať Spojené štáty. Pýtajú sa tiež, prečo viac nepomáhajú napríklad Európania. Pretože Američania dávajú Ukrajincom viac vojenskej aj inej pomoci než všetci Európania dohromady. Takže tu sa dajú čakať nejaké čiastočné posuny.
Hrozí, že Američania úplne zastavia pomoc Kyjevu?
Zostáva vám 88% na dočítanie.