Ako sa pozeráte na súčasnú rolu Číny v konflikte na Ukrajine? Prekvapuje vás, že doň príliš nezasahuje?
Čína je historicky veľmi svojbytná krajina a tradične do medzinárodnej politiky nezasahuje. Nie nadarmo znie jej názov v preklade Ríša stredu. Pokiaľ sa čokoľvek vo svete priamo nedotýka vnútropolitickej situácie, je to vždy skôr na okraji záujmu čínskych elít aj obyčajných Číňanov. Najpriliehavejšie je asi nám veľmi dobre známe príslovie – keď sa dvaja bijú, tak tretí sa smeje.
Predsa len, nečakali ste, že Čína bude viac podporovať Rusko proti Západu?
Západ je a minimálne ešte najbližších 10 rokov bude pre Čínu veľmi lukratívnym obchodným partnerom z hľadiska importu i exportu, a to hlavne v oblasti technologického know-how. Západný životný štýl je priamo prepojený s individuálnou efektivitou vo vedení korporácií aj s invenciou v základnom výskume. Nič podobné ruská civilizácia nemôže ponúknuť. Podobne to platí aj o ďalšej zatiaľ regionálnej veľmoci, teda o Indii.
Čiže nejaké veľké priateľstvo medzi Pekingom a Moskvou sa očakávať nedá...
Rusi by si rovnako ako Číňania priali, aby boli atraktívnou cieľovou destináciou pre študentov, špičkových vedcov či vzdelaných, pracovitých a inteligentných občanov celého sveta. Zatiaľ sa to však deje iba v nevýznamnej miere. Dvaja hladní psi nie sú vzájomne spoľahlivými partnermi. A to napriek tomu, že v súčasnosti sa Rusko aj Čína geopoliticky tak trochu uzatvárajú do seba.
Mnohí analytici tvrdia, že Peking zvolil vyčkávaciu taktiku. Súhlasíte s nimi?
Peking zaiste volí vyčkávaciu taktiku. Dnes je však už isté, že technologická dominancia Západu potrvá ešte prinajmenšom niekoľko desaťročí. Jeho životná úroveň a štýl sú v masovom meradle pre zvyšok sveta omnoho atraktívnejšie, hoci by to podľa mienky čínskych a ruských elít malo byť naopak.
Čínsky prezident Si Ťin-pching v marci v Moskve vyhlásil, že vzťahy medzi oboma krajinami vstupujú do novej éry. Ako si to vysvetľujete?
Zostáva vám 82% na dočítanie.