Izraelčania majú za sebou rušný víkend, ktorý ukázal, že ani na chvíľu nemôžu poľaviť zo svojej ostražitosti. Po masívnom teroristickom útoku hnutia Hamas, ktorý si v októbri minulého roka vyžiadal najmä na juhu krajiny takmer 1 200 mŕtvych a vyše dve stovky unesených, došlo v noci zo soboty na nedeľu k ďalšej veľkej protiizraelskej operácii – tentoraz útočil na židovský štát Irán. Smerom k izraelskému územiu vypustil viac ako tri stovky dronov a rakiet. Asi 99 percent z nich sa ešte pred jeho dosiahnutím podarilo zneškodniť protivzdušnej obrane Izraela a jeho spojencov – USA, Veľkej Británie a Francúzska. Akcia, ktorou Teherán reagoval na izraelský útok na iránsky konzulát v sýrskom Damasku pred dvoma týždňami, si tak vyžiadala len zopár zranených. Viacero ľudí utrpelo šok.
Izrael, ktorý už niekoľko mesiacov vedie rozsiahlu protiteroristickú operáciu v Gaze, ubezpečuje, že na incident odpovie primeraným spôsobom. Spustenie novej veľkej vojny na Blízkom východe sa však – aspoň zatiaľ – neočakáva. Odpoveď bude spočívať skôr v jednotlivých a systematických operáciách namierených proti iránskemu jadrovému programu, ktorý je pre Izrael najväčšou hrozbou.
V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, kto je skutočným nepriateľom Izraelčanov, aké je pozadie konfliktu medzi Iránom a židovským štátom a či Blízkemu východu hrozí nová eskalácia napätia.
1. Kto je skutočným nepriateľom Izraelčanov?
Hoci sa hovorí, že v prípade napätia na Blízkom východe ide najmä o konflikty medzi Židmi a Arabmi, v súčasnosti to nie je tak celkom pravda. V minulom storočí síce došlo k niekoľkým izraelsko-arabským vojnám, dnes však Židia aktívne bojujú v podstate s jediným arabským etnikom – Palestínčanmi, respektíve s palestínskymi bojovníkmi hnutia Hamas v Pásme Gazy. Samozrejme, ak nerátame menej významné entity ako sú húsíovci, protivládni povstalci v Jemene.
S väčšinou arabských štátov, ako je Jordánsko alebo Egypt, prípadne ďalšie štáty severnej Afriky a Blízkeho východu, má však Izrael buď podpísané mierové zmluvy, alebo nadviazané a rozkvitajúce ekonomické vzťahy. Tie sa v uplynulých rokoch významne zlepšili i s takými dôležitými hráčmi, ako je Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty, kde dominuje sunnitská vetva islamu.
Zostáva vám 66% na dočítanie.