Do volieb amerického prezidenta nám zostáva niečo vyše dvoch týždňov. Dá sa povedať, či má dnes niekto momentum a vezie sa na víťaznej vlne, alebo je to také vyrovnané, že sa môže stať hocičo?
Máte pravdu v tom, že zatiaľ nemôžeme predpovedať vôbec nič. Podľa všetkého to bude napínavé až do úplne posledného okamihu. Nedochádza ani k žiadnym prekvapujúcim zvratom, pretože ak máte takú polarizovanú spoločnosť, ako vidíme v dnešných Spojených štátoch, tak ľudia sú už dlhodobo rozhodnutí, či majú radi skôr Kamalu Harrisovú alebo Donalda Trumpa. Aj to je dôvod, prečo sa prieskumy menia relatívne veľmi málo.
Napriek tomu, čo sa zmenilo v uplynulom období?
V jednej veci predsa len došlo k dôležitému posunu. Ešte koncom leta a v septembri sa zdalo, že Harrisová má naozaj momentum. Stiahla Trumpov náskok a v jednom momente to s ňou vyzeralo veľmi optimisticky. Ukazovalo sa, že sa jej môže podariť udržať pozitívny moment. Za posledný týždeň však zase vyšli prieskumy, že sa tento trend zastavil. A dnes sa to opäť vrátilo k vyrovnanému skóre 50 na 50.
Aj keď Harrisová je v prieskumoch stále mierne favorizovaná...
Možno v tých celonárodných. Tie sú síce zaujímavé, ale reálnu výpovednú hodnotu majú prieskumy v kľúčových swing štátoch, ako je Pensylvánia. A tam sa to opäť vrátilo k stavu 50 na 50.
Dá sa to čítať aj tak, že Harrisovej sa po augustovom demokratickom nominačnom zjazde skončili takzvané medové týždne, keď sa viezla na vlne nadšenia a všetko jej vychádzalo, no predvolebný boj sa už vrátil do starých koľají, kde nikto nikomu nič nedaruje?
Áno, dá sa to povedať aj takto. Harrisovej sa veľmi vydaril nástup do kampane. Je to zaujímavé, pretože bola v Demokratickej strane dlho považovaná za pomerne nepopulárnu viceprezidentku. Veľmi jej pomohlo práve to, že Joe Biden ju demokratickými primárkami previedol relatívne nepoškodenú a nepoznačenú škandálmi. Nikto si nedovolil proti nej reálne vystúpiť. Naopak, všetci sa za ňu rýchlo zjednotili.
Kde vidíte dôvod, že ju všetci podporili?
Dokázala vysielať pozitívne posolstvo a nadviazať na obamovskú vlnu medzi demokratmi. Zároveň je však jasné, že to bolo tak trochu výsledkom honeymoonu, teda medových týždňov, ktoré jej síce skvele vyšli, ale v skutočnosti je americká spoločnosť stále veľmi rozdelená. Aj preto sa jej podpora opäť ustálila okolo tých 50 percent.
Zostáva vám 76% na dočítanie.