StoryEditor

Najprv atentát, potom prevrat. Akcia, ktorá mohla ukončiť vojnu o niekoľko mesiacov skôr, nevyšla

20.07.2019, 10:15
Autor:
ČTKČTK
K najznámejšiemu neúspešnému pokusu o odstránenie Adolfa Hitlera došlo 20. júla 1944, keď dôstojník wehrmachtu Claus von Stauffenberg umiestnil nálož priamo vo vodcovom hlavnom stane.

Pred 75 rokmi podnikla skupina nemeckých dôstojníkov atentát na nacistického vodcu Adolfa Hitlera. Toho však výbuch bomby iba ľahko zranil, čo zmarilo plány sprisahancov na prevzatie moci v štáte. Strojcovia atentátu boli následne zadržaní a popravení, alebo spáchali samovraždu.

Situácia na bojiskách v lete roku 1944 nebola z pohľadu Nemcov povzbudivá. Séria vojenských neúspechov aktivizovala Hitlerových odporcov z radov dôstojníckeho zboru wehrmachtu. Bol medzi nimi aj plukovník Claus Schenk von Stauffenberg, ktorý okolo seba sústredil skupinu ľudí, ktorí chceli uskutočniť štátny prevrat a následne rokovať so Spojencami o mieri.

Realizácia atentátu bola zverená práve Stauffenbergovi. Ten na odpálenie bomby využil poradu, ktorú Hitler 20. júla 1944 zvolal do bunkra Wolfsschanze pri Rastenburgu na východe Pruska.

Adolf Hitler pred svojím hlavným stanom. Na snímke, ktorá vznikla päť dní pred atentátom, je aj plukovník Claus von Stauffenberg (stojí celkom vľavo). Adolf Hitler pred svojím hlavným stanom. Na snímke, ktorá vznikla päť dní pred atentátom, je aj plukovník Claus von Stauffenberg (stojí celkom vľavo). Wikimedia Commons/Bundesarchiv

​Stauffenbergovi sa naozaj podarilo umiestniť aktovku s výbušninou priamo do miestnosti, v ktorej zasadali účastníci porady a krátko po spustení časovacieho mechanizmu bomby z bunkra odišiel. Netušil, že jeden z prítomných dôstojníkov prekážajúcu aktovku nohou odsunul za masívnu drevenú nohu konferenčného stola, ktorá odklonila výbuch smerom od Hitlera. Vodca tak z atentátu vyviazol len s ľahkým zranením.

Protichodné správy o Hitlerovom osude vniesli do radov pučistov zmätok. Preberanie moci sa preto začalo s niekoľkohodinovým oneskorením a iba na niektorých miestach. Vďaka tomu mal Hitler a jeho blízki dostatok času na zorganizovanie protiakcie.

Adolf Hitler ukazuje Benitovi Mussolinimu zničenú miestnosť v bunkri, kde naňho 20. júla 1944 spáchali atentát. Adolf Hitler ukazuje Benitovi Mussolinimu zničenú miestnosť v bunkri, kde naňho 20. júla 1944 spáchali atentát. Wikimedia Commons/Bundesarchiv

​V súvislosti s atentátom na Hitlera a pokusom o štátny prevrat bolo postupne zatknutých asi sedemtisíc osôb. Okrem samotných osnovateľov prevratu boli medzi nimi aj ich rodinní príslušníci a ďalší ľudia. Takmer päťtisíc z nich bolo v priebehu nasledujúcich týždňov a mesiacov zabitých.

01 - Modified: 2024-11-30 12:00:00 - Feat.: - Title: Vďaka bizarnej dohode so Sovietskym zväzom mala Pepsi 17 ponoriek, krížnik aj torpédoborec. Kedysi bola námornou veľmocou 02 - Modified: 2024-11-30 15:51:01 - Feat.: - Title: Hitler chcel Berlín prebudovať na hlavné mesto sveta. Germania mala mať chrám taký veľký, že by mal vlastné počasie 03 - Modified: 2024-11-30 08:05:00 - Feat.: - Title: Kedy sa ocitol v zajatí a čo mu cez vojnu „zlomilo väz“? Otestujte sa čo viete o Winstonovi Churchillovi 04 - Modified: 2024-11-29 10:00:00 - Feat.: - Title: Šokujúca história populárneho nápoja. Fanta pôvodne vznikla v nacistickom Nemecku, na jej výrobu používali zvyšky zvyškov 05 - Modified: 2024-11-29 08:00:00 - Feat.: - Title: V USA existuje obec, ktorá sa volá Slovak. Jej história fascinuje aj po rokoch, pre toto je pomenovaná priamo po našej krajine
menuLevel = 2, menuRoute = history/2-svetova-vojna, menuAlias = 2-svetova-vojna, menuRouteLevel0 = history, homepage = false
01. december 2024 05:02