Contergan začali predávať západonemecké lekárne pred 60 rokmi, v októbri 1957. Liek mal obrovský úspech. Napomáhal ľuďom k dobrému spánku a upokojoval ich. Obzvlášť tehotné ženy si ho obľúbili, pretože tlmil ranné nevoľnosti.
Hlavnou účinnou látkou tohto sedatíva bol thalidomid, ktorý chemici syntetizovali v roku 1954. Odborníci ho vyskúšali pod označením K17 na pokusných zvieratách, a potom na dobrovoľníkoch. Štúdia troch stoviek pacientov v rokoch 1955 – 1956 ukázala, že nemá žiadne nepriaznivé účinky. Stačili teda tri roky vývoja a skúšok, aby liek mohol ísť do lekární.
V Spolkovej republike Nemecko Contergan predávali voľne, bez lekárskeho predpisu. Pravidelne ho tam užívalo asi 70-tisíc ľudí. Ako pripomína idnes.cz, na celom svete si kupovalo tento preparát päť miliónov mužov a žien. Firma Chemie Grünenthal v Stolbergu pri Aachene, ktorá ho vyrábala, mohla byť spokojná.
Nechutná byrokracia?
Nemecká továreň chcela rozšíriť predaj Conterganu aj do Spojených štátov, čakala od toho veľké zisky. Spojila sa preto s tamojším distribútorom firmou Merrell (dnes Sanofi), ktorá požiadala v septembri 1960 Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (Food and Drug Administration – FDA) o schválenie pod názvom Kevadon.
Tento úrad zvyčajne nerobil pri uvádzaní nových produktov na trh obchodníkom a výrobcom problémy. I keď platili isté predpisy, občas ich benevolentne obchádzal.
Tentokrát dostala žiadosť firmy Merrell na stôl lekárka a farmakologička Frances ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.