StoryEditor

Monster proces s majstrami sveta: Komunisti v 50. rokoch zlikvidovali aj hokejovú reprezentáciu

12.11.2017, 06:11
Ten tím mohol svetovému hokeju vládnuť niekoľko rokov. Lenže všetky nádeje zmizli v roku 1950 zásahom komunistickej moci.

Na tom mene je až niečo poetické: Domček. Lenže v 50. rokoch minulého storočia na tomto vojenskom väzení poetického nebolo ani zamak. „Kapitán Pergl, šéf domčeka, to bola beštia. Mlátil ma obuškom aj korbáčom s guľôčkami na konci. Dva mesiace, ktoré som tam strávil, považujem za najhoršie obdobie svojho života,“ vyhlásil Augustin Bubník. Bol jednou z obetí procesu s hokejovou reprezentáciou v roku 1950.

Ako s obľubou hovoril, za to, že skončil pri hokeji, mohla sama príroda. Keď sa onoho 21. novembra pred 88 rokmi narodil, panovala krutá zima. Keď ho rodičia niesli na krst, mali veľký strach, aby nezamrzol. „Odvtedy mám k ľadu blízko,“ spomínal pred štyrmi rokmi pre Lidové noviny Augustin „Gustav“ Bubník.

„Ukázalo sa to už počas obdobia, keď som vyrastal. Môj otec bol mäsiar a údenár, moja mamička predavačka v údenárstve. Pretože mamka bola veľká sokolka, vodila nás na sokolské cvičisko k Libeňskému mostu, kde bolo každú zimu vytvorené klzisko. Tam sme začínali korčuľovať a ja som sa dozvedel, že v blízkosti – na ostrove Štvanice – existuje zimný štadión, na ktorom sa hrá hokej.“

Netrvalo dlho a aj on sa preháňal na slávnej „nudli“ - kúsku ľadu za hlavnou plochou a učil sa hrať hokej. A keďže mu to išlo, čoskoro sa stal oporou mládežníckych výberov, ako sedemnásťročný už hral za A tím vtedajšieho „neporaziteľného“ LTC Praha. Hrať za tento klub bolo zároveň aj vstupenkou do reprezentácie.

Zlaté pražské majstrovstvá sveta 1947 mu tesne unikli, prednosť nakoniec dostali starší hráči, ale o rok neskôr už bol členom partie, ktorá vo Svätom Moritzi vybojovala strieborné olympijské medaily. A nielen to: Čechoslováci šokovali bezgólovou remízou s Kanadou, ktorá si dovtedy do Európy chodila po vysoké víťazstvá. Ani jeden tím na turnaji neprehral, pre zámorský tím nakoniec hovorilo lepšie skóre, a tak sa stali šampiónmi.

V Davose hlasovali o emigrácii

Na konci toho roku potom došlo k udalosti, ktorá predznamenala osudy mnohých reprezentantov. LTC sa vydalo na Spengler Cup – najstarší klubový turnaj v Európe. V Davose dostali hokejisti ponuku emigrovať a hráči o nej hlasovali. Nakoniec sa rozhodli vrátiť (pomerom hlasov 8 : 6) a nenasledovať tak príklad niek...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-12-16 09:25:00 - Feat.: - Title: A Pieseň práce poznáš, súdruh? Ako sa v ére komunizmu u nás kontrolovala populárna hudba 02 - Modified: 2024-12-16 09:00:00 - Feat.: - Title: Príbeh bratislavského metra: Ako by vyzeralo, kde by boli stanice a prečo ho už dnes nikto stavať nechce? 03 - Modified: 2024-12-14 09:10:00 - Feat.: - Title: Pohnutý osud Brama Stokera. Autora Draculu ničila závislosť od šéfa, diagnóza, ktorou trpel, je dodnes neznáma 04 - Modified: 2024-12-14 09:22:14 - Feat.: - Title: Ľudské zoo boli pred 70 rokmi v Európe ešte úplne bežné. Exponáty videli milióny ľudí, toto je ich ohavná história 05 - Modified: 2024-12-13 11:00:00 - Feat.: - Title: Príbehy slávnych jedál: Švédske mäsové guľky vo svete preslávil nábytkársky gigant, ich pôvod však siaha do Osmanskej ríše
menuLevel = 2, menuRoute = history/nove-dejiny, menuAlias = nove-dejiny, menuRouteLevel0 = history, homepage = false
16. december 2024 22:35