StoryEditor

Keď sa začal rúcať Sovietsky zväz: Na vyhlásenie nezávislosti Litvy reagoval Gorbačov tvrdo

05.03.2020, 13:10
Pád komunistických režimov v štátoch strednej a východnej Európy v roku 1989 nezostal bez ohlasu ani v samotnom Sovietskom zväze. Jeho republiky sa začali hlásiť o svoje práva. Ako prvá to v urobila Litva, ktorá pred 30 rokmi vyhlásila nezávislosť.

Stalo sa to v januári 1990, počas pracovnej cesty Michaila Gorbačova v Litve. Keď si najvyšší kremeľský predstaviteľ po príchode podával ruky so zástupcami tejto zväzovej republiky, jeden z nich, Vytautas Landsbergis, ho privítal ako „najvyššieho predstaviteľa priateľskej susednej krajiny“.

Gorbačov bol síce známy tým, že aj sám sa z času na čas s obľubou vymkol konvenciám, toto však bolo aj naňho príliš a okamžite dal najavo, že sa ho predmetná veta mimoriadne dotkla.

A to ešte netušil, že onedlho ho čaká ďalšia studená sprcha. Verný svojmu zvyku, chcel si aj vo Vilniuse neformálne podebatovať s ľuďmi na ulici. Keď sa ich však spýtal, či chcú naozaj nezávislosť, odpoveďou bolo mohutné a jednohlasné „Áno!“

Pred Litovčanmi to vtedy síce nahlas nevyslovil, do Moskvy sa však Michail Gorbačov vracal s pevným odhodlaním, že Sovietsky zväz musí udržať pokope.

Pobaltie zdvihlo hlavu

Na to však už bolo neskoro. Práve jeho politika prestavby a snaha zreformovať sovietsky systém ľuďom dodala odvahu. A nielen vo východoeurópskych satelitoch, ktoré sa v roku 1989 jeden za druhým vymanili zo sféry vplyvu Kremľa.

Aj s takýmito transparentmi vítali Litovčania na začiatku roka Michaila Gorbačova. Túžbou po nezávislosti svojej krajiny sa pred ním vôbec netajili. Aj s takýmito transparentmi vítali Litovčania na začiatku roka Michaila Gorbačova. Túžbou po nezávislosti svojej krajiny sa pred ním vôbec netajili. Wikimedia Commons/Rimantas Lazdynas

​Na tenkom ľade sa ocitla aj dovtedy nespochybniteľná integrita Sovietskeho zväzu a kritická situácia bola práve v pobaltských republikách.

Jeden z prvých zreteľných signálov na oficiálnej pôde zaznel na Zjazde ľudových poslancov. Novovytvorený orgán, ktorý mal byť akousi obdobou parlamentu a Gorbačov ním chcel oslabiť moc miestnych straníckych funkcionárov, zasadol prvýkrát po marcových voľbách v roku 1989. V tých mohli, okrem komunistov, kandidovať aj zástupcovia hnutí, ktoré vznikli ako výsledok prestavby.

Jedným z nich bol litovský Sajudis. Na čele tohto subjektu, ktorý sa vo februári 1989 zviditeľnil vyhlásením, označujúcim pripojenie Litvy k Sovietskemu zväzu ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-01-31 19:52:17 - Feat.: - Title: Litva vyzvala štáty Únie, aby nehostili ruských veľvyslancov: Je to málo užitočné 02 - Modified: 2023-01-31 14:08:20 - Feat.: - Title: Západ by mal pri dodávke zbraní na Ukrajinu prekročiť "červené čiary", tvrdí Litva 03 - Modified: 2023-01-30 14:30:00 - Feat.: - Title: Hitlera sa mali zbaviť do dvoch mesiacov, dnes by Putinovu propagandu ocenil aj Goebbels 04 - Modified: 2023-01-30 09:10:00 - Feat.: - Title: Deň, keď demokraciu porazil nacizmus. Hitler už krátko po prevzatí moci začal ukazovať, ako chce vládnuť 05 - Modified: 2023-01-28 08:19:31 - Feat.: - Title: Muži spomalili krok, ženy sa hanbili ísť na polievku. Ako veľká hospodárska kríza zmenila ľudí a spoločnosť
menuLevel = 2, menuRoute = history/nove-dejiny, menuAlias = nove-dejiny, menuRouteLevel0 = history, homepage = false
01. február 2023 04:20