StoryEditor

Zabudnutý kráľ nášho undergroundu: Do poslednej chvíle si nenechal vziať svoju víziu slobody

26.01.2019, 09:25
Priatelia ho nazývali „posledným bratislavským bohémom“. Kalendárne sa volal Augustín, ale viac mu pristalo jednoduché Gusto. Umelec, dobrodruh a básnik života.

„Nepoznám jeho básne, ale poznám básnika Dobrovodského,“ vyjadril sa novinár Aleš Březina. Skutočne, väčšina ľudí nevie nič o diele ani o osude a životnej ceste Gusta Dobrovodského. Pritom sa čulo pohyboval v spoločnosti, mal veľa známych a priateľov, nepatril k čudákom a samotárom, ktorí si kdesi v podkroví tvoria podivné výtvory. Tvorbu prepojil so životom. Chcel žiť slušne a nenápadne a než by sa mal prispôsobiť totalitnému režimu, dobrovoľne vykonával nekvalifikovanú prácu.

Činel na buku

„Písať tak, ako človek žije, pritom ani chvíľu neklamať, to sa podarí iba málokomu, ale písať tak, že jeho vlastný život je vlastne písaním pravdy, čohosi čistého, bohato slobodného, nič nepredstierajúceho, hravého, autentického, to sa na Slovensku podarilo hádam iba Gustovi Dobrovodskému,“ povedal o ňom spisovateľ Dušan Dušek, ktorý ho nazval „pravým umelcom života“.

Gusto Dobrovodský bol takmer literárnou postavou. Prvé zdanie môže vypovedať o skromnom diele – dve básnické zbierky, jeden hudobný album, príležitostné podieľanie sa na filmoch Dušana Hanáka.

Na druhej strane však vykonal nespočetne veľa aktivít vrátane organizovania happeningov, performance a umeleckých aktov. K tým najslávnejším patrí priviazanie činela k najvyššej vetve buka počas búrky, ktorý jeho priateľ, básnik Andrej Stankovič, komentoval slovami: „Básnik je ten, kto ponúka činel hromu.“

​Nekonvenčné správanie a trvalé odmietanie vstúpiť do všelijakých zväzov z neho urobilo ústrednú postavu neoficiálnej kultúry na Slovensku. Býval spoločenským tvorom, ale takisto sa rád utiekal na samotu do hôr.

Rodičia pochádzali zo stredného Slovenska, on sa im 3. septembra 1947 narodil v Bratislave – spolu s bratom Petrom. Oboch súrodencov vychovávala iba mama, keďže otec zomrel predčasne. Hlavné mesto mu doprialo kultúrne vyžitie, no iba hltavo konzumovať ho nebavilo. Už v detstve vymýšľal a tvoril vlastné veci, napríklad prvé samizdaty s karikatúrami a kovbojkami...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-11-25 08:44:39 - Feat.: - Title: Nemecko označí Stalinom vyvolaný hladomor na Ukrajine za genocídu 02 - Modified: 2022-11-24 10:00:00 - Feat.: - Title: Odvrátená strana sovietskeho vesmírneho programu. Kozmonaut umieral v ukrutných bolestiach, nehodu chceli ututlať 03 - Modified: 2022-11-25 09:05:00 - Feat.: - Title: Posledný krok k rozdeleniu Česko-Slovenska urobil parlament, nebolo to však jednoduché 04 - Modified: 2022-11-25 15:30:59 - Feat.: - Title: Autor jedného zo zásadných diel 20. storočia T. S. Eliot: Nešťastné manželstvo v ňom stvorilo básnika 05 - Modified: 2022-11-23 07:14:05 - Feat.: - Title: Stručná história života najchudobnejších ľudí. Trest smrti, predaj detí za dva doláre či chudobince plné násilia
menuLevel = 2, menuRoute = history/profily, menuAlias = profily, menuRouteLevel0 = history, homepage = false
26. november 2022 17:09