Richard Réti vyrastal na mieste, kde dnes v Pezinku stojí psychiatrická nemocnica. Na konci 19. storočia tam boli železité kúpele a Richardov otec v nich pracoval ako lekár.
„Rétiho rodina sa do Pezinka prisťahovala z Hlohovca. Jeho otec si tu prenajal kúpele a ako venerológ liečil prominentnú klientelu z Bratislavy, Viedne či z Budapešti,“ tvrdí bývalý primátor Pezinka a autor životopisnej publikácie o známom šachistovi Oliver Solga.
„Otec a mama hrávali počas zimných večerov šach a my deti sme ich sledovali. Ja som mal desať a už som sa odvážil poradiť im, Richard bol príliš malý. Teda to sme si všetci mysleli,“ napísal v spomienkach Richardov starší brat Rudolf. Jeho memoáre sú uložené v knižnici Kongresu vo Washingtone.
„Jedného dňa chcel, aby sme mu dovolili hrať. Otec ho upozornil, že to neprichádza do úvahy. Mal iba šesť rokov, nepoznal pravidlá a šach bol predsa náročnou hrou. Richard sa rozplakal, tak mu otec predsa len dovolil, aby si sadol a hral. A on sa posadil, hral a vyhral. Nasledovala ďalšia hra a úplne ten istý výsledok. Otec nechápal, kde sa naučil tak dobre hrať, všetci sme vedeli, že mu nik nič nevysvetlil. A on iba povedal: ,Pozeral som sa, kým ste hrali. A poučil som sa z vašich chýb‘.“
V tom čase mal malý Richard iba šesť rokov.
S viedenskou smotánkou
Rodina sa presťahovala z Pezinka do Viedne, kde si otec otvoril svoju súkromnú prax. Rudolf si spomína, že jeho brat sa s ostatnými deťmi takmer nehral. Všetok čas trávil v záhrade nad šachovnicou.
„V jeden letný večer dostal Richard list z Über Land und Meer, vtedy populárneho ilustrovaného týždenníka. Písal ho istý pán Gottschall, ktorý v časopise viedol šachový stĺpček. Môj brat, samozrejme, potajomky poslal tomuto pánovi šachový problém. A on ho prijal a uverejnil v jednom zo svojich stĺpčekov. Napísal mu, že ak je pravda, že má naozaj iba 12 rokov a nikto mu nepomáhal, ide o výnimočný úspech.“
Už o rok neskôr Richarda prijali do exkluzívneho Wiener Schachklu, ktorý bol miestom pre elegantných pánov, prichádzali sem bohatí priemyselníci a obchodníci a väčšinou hrávali karty. Šachovú skupinku viedol bohatý barón Rotschild, nadšený šachista, ktorý prilákal do klubu tú najväčšiu viedenskú smotánku, ale aj šachových
veľmajstrov. Richard Réti bol prvým tínedžerom, ktorý sa mohol zapojiť do tejto bohatej spoločnosti.
„Bolo to obdobie, ktoré šachu veľmi prialo. S mladými šachistami tu hrávali partie bohatí ľudia a štedro im za to platili, napríklad aj barón Rothschild, ktorý tiež finančne podporoval súťaže a turnaje. Tu sa Réti v šachu veľmi zdokonalil a začal sa mu venovať profesi...
Zostáva vám 85% na dočítanie.