Možno to vyznie ako klišé, no je neuveriteľné, aké príbehy píše život. Môže niekto chudobný ako kostolná myš, s vychodenými štyrmi triedami ľudovej školy vystúpiť z lode v Amerike a do pár rokov sa v cudzej krajine stať váženým bankárom a jedným z najbohatších Slovákov svojich čias?
Môže. A história nám to potvrdzuje.
Podnikateľské začiatky
Michal Bosák, rodák z Okrúhleho pri Svidníku, bol najstaršie z detí Michala Bosáka st. a Anny, rodenej Tokárovej. Vychodil štyri triedy ľudovej školy v blízkej obci Radoma, kde sa naučil čítať, písať a počítať. Keď sedával v škole na zemi, lebo na lavice nemali peniaze, jemu ani nikomu z jeho okolia by nenapadlo, že sa sem raz vráti a kúpi nielen lavice či kachle, ale prispeje aj na opravu školy.
Zatiaľ však bol len chlapcom, ktorého sny a túžby hnali do sveta. Doma nemal žiadne záväzky ani perspektívu na dobrý život, ktorý naňho čakal za veľkou mlákou.
Ako opisuje profesor Martin Bosák v knihe Michal Bosák - americký bankár zo Šariša (ktorú napísal spolu s Rudolfom Bosákom), mladého Michala rodina poslala za vidinou lepšej budúcnosti do Ameriky so slovami: „Nikdy sa neopi, syn môj, staršiemu úctu daj a Boha sa drž.“
Strýko mu dal navyše do vrecka jeden dolár, dopĺňa Andrea Sivaničová v knihe XIX. kolokvium slovenských, moravských a českých bibliografov, v ktorej sa venuje životu tohto Slováka.
Z Prešova prešiel Bosák vlakom cez Poľsko do Hamburgu, kde nastúpil na loď do Ameriky. Písal sa rok 1886, keď vystúpil v prístave v „krajine splnených snov“. Neskúsený, bez znalosti angličtiny.
Prvá noc vo „veľkom jablku“, New Yorku, zrejme nedopadla podľa jeho predstáv, v nocľahárni Castle Garden prišiel aj o ten spomínaný dolár, ktorý mu pred odchodom dal strýko. Ťažko si dnes možno predstaviť, aké pocity ním zmietali, keď zostal sám v cudzom svete a bez prostriedkov. V každom prípade ho však nezlomili.
Zakotvil v meste Hazleton v Pensylvánii, kde začínal triedením uhlia a neskôr sa stal baníkom. Vďaka svojej šikovnosti a...
Zostáva vám 85% na dočítanie.