Píše sa 3. február 1468 a vo františkánskom kláštore v Mainzi prichádza kňaz k starému mužovi na lôžku a dáva mu posledné pomazanie. Keď sa ten poberie na večnosť, nevzbudí to nijaký rozruch. Pochovajú ho na kláštornom cintoríne, z ktorého by ste však dnes, po 550 rokoch, nenašli ani pamiatku.
Definitívne sa tak stráca hrob muža, ktorý by si dôstojný náhrobok určite zaslúžil. Ideálne v podobe obrovskej, husto popísanej knihy.
Tým mužom je Johann (či ak chcete Johannes) Gutenberg. Hoci posledné roky života prežil v chudobe a osamotení, už nedlho po jeho smrti sa začínajú ozývať hlasy, ktoré poukazujú na revolučnosť jeho myšlienok. To zďaleka ešte netušia, že tie napomôžu nielen k revolúciám so zbraňou v ruke, ale najmä k tým v myslení.
A povedú doslova k informačnej explózii, ktorá nadobro zmení svet. Veď ani tento článok, no ani správy v svojom mobile by ste si nemohli tak jednoducho prečítať, keby tento muž nedostal onen nápad.
Židovský kopec
Paradoxne, o ňom samotnom veľa informácií nemáme a aj tých niekoľko priamych pochádza zo súdu, kde ho väčšinou žalovali veritelia. Nejasný je aj dátum jeho narodenia, rôzne pramene ho kladú do obdobia medzi rokmi 1394 až 1404.
Na konci 19. storočia sa jeho rodný Mainz rozhodol, že výročia Gutenbergovho narodenia budú rátať od 24. júna 1400. Tak či onak, narodil sa ako Johann(es) Gensfleisch členovi vyššieho mainzského patriciátu...
Zostáva vám 85% na dočítanie.