StoryEditor

Pirát jej veličenstva: Francis Drake roky naháňal Španielom hrôzu, obral ich o tony zlata a striebra

28.01.2021, 23:05
Španieli pri jeho mene dodnes škrípu zubami. Pripravil ich o nemalé bohatstvo a prispel aj k podkopaniu ich námornej nadvlády. Paradoxne práve v poslednom súboji s nimi neuspel. Anglický moreplavec, objaviteľ, námorný dôstojník, ale tiež pirát a dobyvateľ Francis Drake zomrel pred 425 rokmi.

Nebolo to veru šťastné ťaženie, nepriateľ sa dobre pripravil. Najprv odrazil ich útok na portorickú pevnosť San Juan a rovnako dopadli neskôr aj v Paname. Angličania, zvyknutí vracať sa domov s tučnou korisťou, opúšťajú tentoraz Karibik naprázdno.

Francis Drake sa však s neúspechom svojej výpravy nechce zmieriť. Španielske lode s nákladom zlata a striebra by mohli kotviť v prístave Portobelo, pomyslí si a zamieri tam so zvyškom flotily. Lenže niekoľko kilometrov od pobrežia sa 28. januára 1596 jeho púť končí. A nielen púť za korisťou.

Dyzentéria, ktorá v posledných dňoch a týždňoch skosila nemalú časť posádky, sa stáva osudnou aj jemu. „Chcem zomrieť ako vojak,“ povedal vraj v ten deň, keď si už zoslabnutý obliekal brnenie. O pár hodín vydýchol 55-ročný Drake naposledy.

Želanie, aby ho pochovali na pevnine, mu jeho muži nemôžu splniť, pohrebný ceremoniál preto prebehne na palube vlajkovej lode Defiance. Z nej, na dohľad od prístavu, klesá na morské dno olovom okovaná rakva s telom muža, ktorý viac než dve desaťročia naháňal Španielom hrôzu, ich kráľa privádzal do zúrivosti a v očiach Angličanov sa stal jedným z najväčších hrdinov.

Francis Drake si síce želal, aby ho pochovali na pevnine, jeho telo ale napokon skončilo v januári 1596 na morskom dne. Francis Drake si síce želal, aby ho pochovali na pevnine, jeho telo ale napokon skončilo v januári 1596 na morskom dne. Wikimedia Commons

Išiel za svojím cieľom

Nie je pirát ako pirát. Svetové moria brázdili takto označovaní lupiči od staroveku, v 16. storočí, teda v období zámorských objavov, keď z Nového sveta putovali do Európy lode naložené zlatom, vznikla medzi pirátmi takpovediac zvláštna kasta. U nás ich poznáme ako korzárov (z francúzskeho corsaire), Holanďania ich označovali výrazom kaper a Angličania privateer. Títo muži nelúpili iba pre seba, ale pôsobili v službách svojich krajín, respektíve panovníkov, ktorým z koristi odovzdávali príslušný podiel.

Práve do tejto kategórie patril aj Francis Drake, cieľavedomý muž, ktorý sa nerád vzdával svojich plánov a cieľov. Nepochybne aj vďaka tomu sa stal napokon jedným najbohatších pirátov všetkých čias. Podľa rebríčka, ktorý v roku 2008 uverejnil magazín Forbes, získal tento Angličan svojimi koristníckymi výpravami majetok v hodnote zodpovedajúcej dnes asi 115 miliónom dolárov....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-11-02 09:05:00 - Feat.: - Title: Prvým románom vyvolal škandál a komunisti spozorneli. Josef Škvorecký literatúrou naprával aj povesť manželky 02 - Modified: 2024-10-31 14:02:37 - Feat.: - Title: V Anglicku a Walese začal platiť zákaz protestov pri potratových klinikách 03 - Modified: 2024-10-31 11:37:07 - Feat.: - Title: Musí to ísť jednoduchšie! Revolúciu vo fotografovaní odštartoval George Eastman v maminej kuchyni 04 - Modified: 2024-10-31 09:00:00 - Feat.: - Title: FOTO El Dorado, Trója či vikingská metropola. Toto sú miesta z bájí, ktoré skutočne existovali 05 - Modified: 2024-10-29 09:33:01 - Feat.: - Title: Príbeh málo známej nezávislej republiky medzi Spojenými štátmi a Kanadou. Vznika v podstate omylom, hrozila kvôli nej vojna
menuLevel = 2, menuRoute = history/starsie-dejiny, menuAlias = starsie-dejiny, menuRouteLevel0 = history, homepage = false
03. november 2024 06:03