Najmodernejšie mobilné siete predstavujú pre firmy obrovský potenciál. Oproti minulosti, kedy prinášali predovšetkým lepší zážitok z rýchlejšieho prenosu dát, dnes vytvárajú prostredie pre prepojenie smart zariadení vo výrobe, doprave, logistike alebo zdravotníctve, a otvárajú tak firmám v týchto odvetviach celkom nové dvere.
Cesta k rýchlosti a novým možnostiam
Na príchod superrýchleho mobilného internetu, ktorý otvára brány úplne novým formám biznisu, sme si museli počkať. Od prvého 2G mobilného dátového pripojenia GPRS v roku 2002 to bola k 5G ešte veľmi dlhá, bezmála 20-ročná cesta.
Už príchod sietí tretej generácie (3G) v roku 2006 predznamenal, že mobilný internet bude niečím, čo zásadne zmení spôsob, ako komunikujeme, svet biznisu nevynímajúc. V roku 2014, keď mobilní operátori prišli na trh so štvrtou generáciou mobilných sietí (4G), o tom už nikto nepochyboval. „So 4G prišiel prvýkrát do mobilu naozaj rýchly, kvalitný a plnohodnotný internet. Dnes je táto mobilná sieť z pohľadu rýchlosti pripojenia približne na úrovni pevného prístupu k internetu v domácnosti,“ vysvetľuje Martin Luknič, IT špecialista spoločnosti Orange Slovensko.
Novým míľnikom a skutočnou bránou do nového sveta bol minulý rok, keď slovenskí mobilní operátori spustili prvé 5G siete. „S nimi sme sa dostali k pripojeniu vzduchom, ktoré sa dá rýchlosťami porovnať s pevným optickým pripojením. To však nie je z pohľadu biznisu kľúčová vlastnosť novej siete,“ vysvetľuje Luknič z Orangeu.
Privátne siete pre priemyselné areály
Hoci je nepochybné, že úžitok z 5G budú mať aj bežní používatelia, najväčší prínos bude podľa expertov na IT znamenať pre firmy a priemysel. „Kvalitné vysokorýchlostné privátne siete postavené na 5G privítajú hlavne firmy napríklad v priemyselných areáloch. Okrem iného už nebudú musieť stavať svoje lokálne Wifi siete a podobne,“ doplna Luknič.
Rozhovor s Martinom Lukničom o 5G sieti a možnostiach jej využitia pre firmy nájdete v tomto videu.
Vysokorýchlostná 5G sieť okrem vysokých prenosových rýchlosti a nízkej doby odozvy prináša možnosti, ktoré ocenia najmä firmy, ktoré sa už dnes aktívne venujú budúcim riešeniam vrátane internetu vecí, smart továrňam či mestám, autonómnym vozidlám a podobne.
Ako poznamenáva Luknič, vyššia rýchlosť, nižšia latencia a väčšia prenosová kapacita otvárajú mnoho príležitostí v priemyselných či logistických parkoch. Je presvedčený, že vďaka nástupu priemyslu 4.0, inteligentnej automatizácii a 5G sietí sa podniky môžu pustiť do modernizácie a optimalizácie svojich výrobných, logistických či skladovacích procesov.
„5G prináša výhody rovnako pre veľké i menšie firmy. Všetky sa môžu spoľahnúť na mobilný internet takej úrovne, ako keby mali zabezpečené káblové pripojenie. Nemusia preto budovať sieťovú infraštruktúru, rôzne firemné aplikácie využijú aj na nedostupných miestach a podobne. A samozrejme, dokážu ušetriť,“ doplnil.
Podľa Lukniča nová generácia siete prichádza každých šesť až sedem rokov a už teraz sa pracuje na riešeniach budúcnosti, vrátane 6G.