Dlhotrvajúce následky aj naďalej komplikujú prevádzku nemocníc a sektor zaťažujú nové problémy spôsobené skokovým nárastom cien energií.
Energetická situácia v Európe je neprehľadná, no znižovanie spotreby a zvyšovanie energetickej sebestačnosti majú byť prioritou nielen štátu, ale aj každého odberateľa. Zvyšovanie energetickej efektívnosti energetického hospodárstva je späté s modernizáciou technologického vybavenia, čo, samozrejme, znamená náklady navyše a stáva sa tak pre väčšinu zdravotníckych zariadení nedostupným.
Zvyšovanie energetickej efektívnosti spojené so znižovaním dôsledkov na životné prostredie je dlhodobým cieľom spoločnosti ESCO Slovensko. S vyšším využívaním energie z obnoviteľných zdrojov sa okrem ekologickejšej prevádzky zvyšuje aj energetická nezávislosť. Hlavným parametrom pre zdravotný sektor ostáva dostupnosť vhodnej modernizácie. Odpoveďou na riešenie situácie v zdravotníctve môžu byť energetické služby, osobitne tie, ktoré sú s garantovanými úsporami (GES). Takýto model, ideálne v kombinácii s možnosťou čerpania európskych štrukturálnych a investičných fondov, je výhodný a je dostupnou príležitosťou, ako modernizovať slovenské nemocnice so zvýšením energetických úspor.
Využitím služby GES je možné nové technologické riešenia splácať až z dosiahnutých energetických úspor, čím sa potrebná počiatočná investícia prenáša na zhotoviteľa. V závislosti od rozsahu využitia GES sa energetické úspory môžu vyšplhať do desiatok percent. Pridanou hodnotou GES je osobitná starostlivosť a monitoring dosahovaných úspor počas obdobia splácania investície, ktoré sa optimálne pohybuje od päť do desať rokov. Zdravotnícke zariadenia môžu takto navyše ešte ušetriť ďalšie percentá z nákladov na energie počas obdobia monitorovania.