StoryEditor

V budúcnosti budeme platiť vlastnou tvárou alebo žmurknutím

28.11.2024, 00:00

Bezhotovostné platby za nákupy či služby sú dnes bežnou súčasťou života. Platíme kartou, mobilom, hodinkami či prsteňom. Aj platby mrknutím oka či vlastnou tvárou budeme už čoskoro využívať. Už dnes prebiehajú mnohé transakcie na pozadí a budúcnosť platieb sa bude uberať práve týmto smerom. Hovorí sa o tokenizácii platieb, čo to znamená? Vysvetľuje produktová riaditeľka spoločnosti Mastercard pre Českú republiku a Slovensko Barbora Tyllová.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Mastercard.

  • Pri štandardnom postupe platby kartou zadáme šestnásťmiestny kód, dátum expirácie karty a CVC kód. Mnohí ľudia však pri manuálnom prepisovaní údajov z platobnej karty robia chyby, čo komplikuje proces nákupu a platby. Tokenizácia tento proces zjednoduší. Vytvorí sa tzv. token, ktorý si môžeme predstaviť ako digitálnu kópiu platobnej karty, (z angličtiny – znak), v ktorom sú však platobné údaje bezpečne zašifrované. Pri platbe sa následne používa tento zašifrovaný token a nie citlivé údaje o užívateľovi a jeho karte. To znamená, že platba môže prebehnúť bez prepisovania údajov z platobnej karty a navyše všetky citlivé údaje sú odoslané v takej forme, aby ich nikto nemohol zneužiť.
  • Token je unikátny kód vytvorený z údajov o karte a ten potom „beží“ celým ekosystémom. Už dnes sa v praxi využíva niekoľko tokenizovaných platobných metód. Cieľom je zjednodušenie a bezpečnosť platieb.
  • Mastercard chce dosiahnuť stopercentnú tokenizáciu v e–commerce do roku 2030, dovtedy je treba prispôsobiť celý ekosystém. Do hry vstupuje viacero partnerov:
    • banka, ktorá kartu vydáva, spoločnosť akceptujúca platbu
    • obchodník, ktorý využíva platobnú bránu
    • a kartová schéma Mastercard, ktorá všetko v danom systéme riadi
  • Tokenizácia je z hľadiska bezpečnosti a jednoduchosti ideálnym riešením
  • Na Slovensku platí približne 45 percent ľudí mobilným telefónom, používajú sa platobné hodinky, náramky a prstene. Budúcnosť ukáže, čo si ľudia z „nositeľnej“ elektroniky najviac obľúbia. „Môžeme sa dostať tak ďaleko, že budeme platiť iba tvárou alebo mrknutím oka, ale ide o to, aby to bolo pohodlné a  bezpečné,“ hovorí Barbora Tyllová z Mastercard.
  • V súčasnosti už fungujú pri využívaní niektorých služieb, napríklad taxíkov, tzv. „neviditeľné platby“, platby na pozadí. V zahraničí sú aj predajne, kde sa zákazník zaregistruje tým, že vojde so spustenou aplikáciou a pri odchode mu systém sám načíta zakúpený tovar a aplikácia automaticky zaplatí...

Viac sa dozviete vo videorozhovore s Barborou Tyllovou z Mastercard.

menuLevel = 1, menuRoute = hn-nativ, menuAlias = hn-nativ, menuRouteLevel0 = hn-nativ, homepage = false
28. november 2024 00:02