freepik.com
StoryEditor

Plošná regulácia mobilov v školách by mala pomôcť duševnej pohode detí

15.12.2024, 00:00

Všetci si uvedomujeme, že mobily či smarthodinky sa stali neoddeliteľnou súčasťou nášho života.

Deťom slúžia mobily na zábavu, komunikáciu s kamarátmi a kamarátkami, ale aj na učenie. No ich nekontrolované používanie bez rozvinutej digitálnej a mediálnej gramotnosti má aj negatívne dôsledky.  

Digitálne technológie 

Regulácia mobilov od januára budúceho roka v prvých troch ročníkoch základných škôl úplne zakazuje ich používanie. Pre vyššie ročníky zavádza výnimku v prípade, ak si to vyžaduje štátny vzdelávací program alebo o tom rozhodne učiteľ pre naplnenie cieľa hodiny.  

To však neznamená, že deti nebudú rozvíjať svoje digitálne zručnosti. Naopak, vďaka novým vzdelávacím cieľom a prostredníctvom investícií do digitálnych technológií pripraví deti na rôzne nástrahy sociálnych sietí a pomôže im dozrieť do zodpovedného používania mobilov.   Zákaz sa nevzťahuje na žiakov so zdravotným znevýhodnením používajúcich komunikačné prostriedky na účely súvisiace so zdravotným znevýhodnením. 

Regulácia prináša benefity: 

1. Láskavejšie vzťahy a všímavosť 

Menej času stráveného na mobile môže pomôcť deťom budovať si lepšie a zdravšie vzťahy s  rovesníkmi i rodičmi  a zároveň si viac všímať, čo sa okolo nich deje a ako sa cítia 

 2. Lepší výkon vškole 

Nadmerné používanie mobilov má negatívny vplyv na  sústredenie žiakov počas vyučovania.  Lákavý dizajn a fungovanie aplikácií či neustále upozornenia na mobile odvádzajú pozornosť žiakov od učiva, čo môže vplývať na ich akademické výsledky. 

3. Kyberbezpečnosť a prevencia kyberšikany 

Deti sú obzvlášť zraniteľné voči online hrozbám ako je kyberšikana, zneužívanie osobných údajov a nevhodný obsah. Regulácia mobilov môže pomôcť chrániť deti pred takýmito hrozbami a prispieť k väčšej pohode a pocitu bezpečia počas vyučovania aj cez prestávky. 

Rodičovský príklad 

V celej tejto snahe je kľúčové, aby školy a rodičia spolupracovali. Tu je niekoľko odporúčaní, ktorými sa podarí zabezpečiť spoločný postup: 

- Stanovte si spoločné princípy, pravidlá a limity. 

- Buďte deťom príkladom a ak sa dá, dodržiavajte rovnaké princípy. 

- Podporte deti v offline aktivitách. 

- Budujte dôveru a komunikáciu.- Využite možnosti rodičovského zámku na blokovanie nevhodného obsahu. 

- Ak máte obavy zo silného návyku vašich detí na digitálnych technológiách, obráťte sa na školského psychológa, školský podporný tím alebo spádové centrum poradenstva a prevencie. 

Viac praktických informácií k regulácii sa dozviete na našej webovej stránke: https://www.minedu.sk/regulacia-mobilov-v-skolach/ 

menuLevel = 1, menuRoute = hn-nativ, menuAlias = hn-nativ, menuRouteLevel0 = hn-nativ, homepage = false
18. december 2024 08:28