Inovatívne prístupy
Škola sa už dávno vzdala tradičných foriem hodnotenia a namiesto nich prijala slovné hodnotenie, v rámci ktorého okrem hodnotenia učiteľom na škole využívajú aj rovesnícke hodnotenia a sebahodnotenie. Tieto metódy vedú žiakov k zodpovednosti za vlastné učenie a podporujú ich schopnosť stanoviť si ciele. „Naše hodnotenie nie je len o slovách, ale aj o dohode na cieľoch a výzvach," dodáva riaditeľka školy. Mapy mysle sa v škole používajú na flexibilné organizovanie dňa, zvyšujú pocit zodpovednosti a podporujú zvedavosť detí.
Zážitkové učenie
Tematické vyučovanie, dramatická výchova a kooperatívne učenie – všetky tieto prístupy podporujú rozvoj kritického myslenia a schopnosť spolupráce u detí. Žiaci v príkladoch tvoria texty, riešia simulované situácie z reálneho života a učia sa prevziať zodpovednosť za spoločnú prácu. „Učíme deti hľadať tvorivé riešenia, pritom sa nebáť robiť chyby, a zároveň prijímať spätnú väzbu" uviedla riaditeľka školy.
Príprava na reformu
Filozofia školy je v súlade s cieľmi kurikulárnej reformy: podpora tvorivosti, sebapoznania a aktívnej účasti na dianí je prioritou. „Učiteľ otvára dvere, ale vojsť musí žiak," zdôrazňuje. Podporu pri zavádzaní zmien poskytujú aj mentori z regionálnych centier podpory učiteľov (RCPU), ktorých úlohou je poskytovať mentoring a v prípade požiadavky školy organizovať workshopy.
Reakcie rodičov a žiakov
Flexibilita organizácie dňa na 1. cykle, kde deti nepoznajú tradičný rozvrh, podporuje vznik inkluzívneho prostredia a zážitkové vzdelávanie, ktoré stimuluje motiváciu. Rodičia a deti hodnotia tento prístup pozitívne, najmä pre rozvoj kritického myslenia a schopnosti spolupráce.
Inšpirácia pre školy
Príklad školy u Filipa v Banskej Bystrici ukazuje, že reforma je uskutočniteľná a prináša pozitívne zmeny, pokiaľ je realizovaná postupne, pričom je nevyhnutná spolupráca učiteľov, ktorí participujú nielen na realizovaní zmien, ale aj ich plánovaní a vyhodnocovaní.
Nový vzdelávací program je najvýznamnejšou inováciou v oblasti základného školstva za posledných 30 rokov. Viac informácii o zmenách nájdete na www.vzdelavanie21.sk |