StoryEditor

Septembrové povodne priplavili 3000 ton organického odpadu

11.10.2024, 00:00

Nedávne povodne zasiahli západnú časť Slovenska a robili vrásky nie len obyvateľom, ale aj všetkým záchranným zložkám, vodohospodárov nevynímajúc. Okrem prác na realizovaní protipovodňových opatrení, stabilizácii situácie a odstraňovaní škôd významnú časť na ochrane územia Bratislavy a Podunajskej nížiny zohralo aj Vodné Dielo Gabčíkovo.

Toto najväčšie dielo svojho druhu v Európe zadržalo časť povodňovej vlny, dotovalo ramená starého Dunaja čím prispelo k zlepšeniu fauny a flóry. V neposlednom rade vďaka turbínam, ktoré šli na plný výkon transformovalo divokú vodu na čistú elektrickú energiu a regulovaným, bezpečným spôsobom odvádzalo vody do nižších častí povodia Dunaja. Aj týmto spôsobom Vodné dielo Gabčíkovo pomáha v boji s povodňami a zároveň prispieva vďaka vyrobenej elektrickej energii, ktorá tvorí takmer 10% vyrobenej elektrickej energie u nás do štátneho rozpočtu nemalým finančným kapitálom.

image
Vodohospodárska výstavba, š.p.

Menej priaznivá je skutočnosť, že voda so sebou prináša aj množstvo odpadu. Len po poslednej povodni bolo pri elektrárni Vodného diela Gabčíkovo naakumulovaného viac ako 3000 ton naplaveného prevažne organického odpadu. Túto skutočnosť si bol osobne pozrieť aj generálny riaditeľ štátneho podniku Peter Molda.

image
Vodohospodárska výstavba, š.p.

V záujme ochrany vodného diela naši kolegovia z Vodohospodárskej výstavby spolu s ďalšími štátnymi organizáciami pracujú na ich odstránení nepretržite tak, aby výroba elektrickej energie nebola ohrozená a vodné dielo bolo aj naďalej schopné zabezpečovať protipovodňovú ochranu.

image
Vodohospodárska výstavba, š.p.
menuLevel = 1, menuRoute = hn-special, menuAlias = hn-special, menuRouteLevel0 = hn-special, homepage = false
22. december 2024 07:21