Tünde Ďuričeková, poistná analytička spoločnosti SIMPLEA  SIMPLEA
StoryEditor

Obyvatelia Slovenska si stále cenia majetok viac ako život

07.03.2025, 00:00

Živiteľ rodiny bez životného poistenia vystavuje svojich blízkych veľkému riziku.

Klienti na Slovensku si poistením stále chránia viac majetok ako zdravie a život. V roku 2023 bolo na Slovensku uzatvorených viac ako 500 tisíc zmlúv životného poistenia, no viac ako 2,7 milióna zmlúv neživotného poistenia. Mnohí obyvatelia Slovenska si navyše životné poistenie uzatvárajú až po založení rodiny alebo pri podpise zmluvy na hypotéku – teda v situáciách, kedy je ich cieľom zabezpečiť svojich najbližších pred náhlou nepredvídanou udalosťou. Poistná analytička spoločnosti SIMPLEA Tünde Ďuričeková odporúča uzatvoriť si životné poistenie čo najskôr a nastaviť ho tak, aby pokrývalo obdobie až do veku odchodu do dôchodku.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Simplea a spravodajským portálom Peniaze.sk

Ročná štatistika Slovenskej aliancie poisťovní ukázala, že v roku 2023 bolo na Slovensku uzatvorených viac ako 500 tisíc zmlúv životného poistenia a viac ako 2,7 milióna zmlúv neživotného poistenia. Denne sa teda v priemere uzatvorilo 1 400 zmlúv životného poistenia a 7 500 zmlúv neživotného poistenia. „Klienti na Slovensku si ešte stále viac chránia majetok ako svoj vlastný život, hoci život a zdravie sú tým najdôležitejším, čo máme. Ak totiž nie sme zdraví, väčšinou nedokážeme zarábať peniaze a bez peňazí si nedokážeme kúpiť dom, byt či auto, resp. nedokážeme splácať pôžičky,“ pripomína poistná analytička spoločnosti SIMPLEA Tünde Ďuričeková.

V akom veku uzavrieť životné poistenie?

Poistná analytička odporúča uzatvoriť si životné poistenie v mladom veku, kedy je klient mladý a zdravý a poisťovňa ho považuje za nízke riziko. „Čím skôr si klienti uzatvoria životné poistenie, tým nižšie je mesačné poistné a väčší rozsah krytia,“ zdôrazňuje Tünde Ďuričeková. Naopak – so stúpajúcim vekom stúpa riziko civilizačných chorôb vrátane kardio-vaskulárnych a nádorových ochorení, ochorení obehovej i dýchacej sústavy. „Čím má človek horší zdravotný stav, tým menšia je pravdepodobnosť, že ho niektorá poisťovňa poistí. Aj v týchto prípadoch je však možné dojednať poistenie, no môže byť limitované v rozsahu krytí a ich výške,“ upozorňuje poistná analytička.

 

 

Nešťastie nechodí po horách! Buďte pripravení, poistite sa ešte dnes.

 

Kto by sa mal poistiť?

Respondenti reprezentatívneho prieskumu (ktorý pre spoločnosť SIMPLEA realizoval minulý rok MindBridge Consulting) mali možnosť posúdiť, kto by mal mať uzavreté životné poistenie. Asi 87 % opýtaných by ho odporučilo ľuďom s rizikovými povolaniami, 80 % rodičom detí a 79 % tomu partnerovi, ktorý je zdrojom príjmov domácnosti. Len 6 % (najčastejšie ľudia so základným vzdelaním a v súčasnosti nezamestnaní) nenašlo žiadnu skupinu, ktorá by životné poistenie potrebovala. „Ak si viac ako 80 % ľudí uvedomuje možné riziká a dôležitosť chránenia seba a svojich blízkych pred nimi, ako je možné, že na Slovensku je stále viac ako 50 % ľudí bez životného poistenia?“ kladie si otázku T. Ďuričeková a z vlastnej skúsenosti potvrdzuje zistenie prieskumu, že polovica opýtaných (53 %) je v alibistickej pozícii a sami so sebou vyjednávajú. „Často sa stáva, že klient na jednej strane chápe dôležitosť životného poistenia, chápe, že sa jemu a jeho blízkym môže oplatiť a že im môže v kritickej životnej situácii pomôcť. Na druhej strane skôr poistí svoj majetok ako život, pretože hovorí, že životné poistenie niečo stojí,“ doplnila poistná analytička Simplea. Výpadok príjmu v kritickej situácii – napríklad v dôsledku ťažkej choroby alebo úrazu, invalidity či dokonca smrti – pritom domácnosti ohrozuje. Ak by došlo k šesťmesačnému výpadku príjmu, dokázalo by ho pri rovnakých alebo vyšších životných nákladoch zvládnuť 43 % domácností s vysokoškolsky vzdelaným respondentom, no spomedzi domácností s respondentom so základnou školou by rovnako dlhé obdobie bez príjmu vydržalo len 16 % domácností.

Kľúčom k úspechu je správne nastavený rozsah poistného krytia

Pri uzatváraní životného poistenia je kľúčové správne nastavenie rozsahu krytia a poistnej sumy. „Nesprávne nastavená výška poistného krytia môže mať vážne dôsledky. Žiaľ, sú aj prípady, kedy mali pozostalí problém so splácaním hypotéky, nakoľko z poistky zomrelého dostali nižšie poistné plnenie, než potrebovali na vyrovnanie dlhu,“ upozorňuje T. Ďuričeková. Podľa jej slov je dôležité pravidelne – v prípade životného poistenia minimálne raz za dva roky – kontrolovať poistné zmluvy, napríklad aj pri významných životných zmenách, akými sú narodenie dieťaťa, kúpa nehnuteľnosti, zmena zamestnania či príjmu, odporúča prehodnotenie výšky poistného krytia. „Laikom odporúčam obrátiť sa na finančného konzultanta, ktorý vám pomôže prehodnotiť uzatvorené poistné zmluvy a v prípade potreby vám odporučí úpravu poistného krytia,“ hovorí poistná analytička spoločnosti SIMPLEA Tünde Ďuričeková.

menuLevel = 1, menuRoute = hn-special, menuAlias = hn-special, menuRouteLevel0 = hn-special, homepage = false
07. marec 2025 12:53