Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.01.2018, 19:15

Ruskí turisti od nás odišli. Hľadajú kvalitu

Ľudia z Ruska chcú kvalitný servis a nemajú sem prečo chodiť, tvrdí Mark Blitshteyn, majiteľ Hotela Družba v Demänovskej Doline.

Majiteľ Hotela Družba (na snímke) Mark Blitshtein tvrdí, že novú klientelu Slovensko získa len ťažko.
Zdroj: HOTEL DRUŽBA

Ako veľmi sa západné sankcie voči Rusku dotkli cestovného ruchu?

Ja som nikde nevidel priamy dosah sankcií na cestovný ruch. Sankcie ale majú vplyv na ekonomiku Ruska a nepriamo tak ovplyvňujú svetový cestovný ruch. Slovensko ale do neho nepočítam, pretože podľa mňa nie je hráčom v svetovej lige. Dopad na počet ruských turistov vo svete možno bol v prvom roku od zavedenia sankcií. Niektorí Rusi si povedali, dobre, zavádzate voči nám sankcie, tak my nepocestujeme do sveta, ale pôjdeme do Soči alebo na Altaj. Skrátka ostali doma. Považujem sankcie za neskutočný nezmyslel a nepragmatickosť. Prvé dva roky to veľmi pocítili svetové top lyžiarske rezorty.

Posiela ešte letecky vaša cestovná kancelária Pilgrim ruských turistov na Slovensko?

S chartermi pod Tatry som skončil, pretože som nedokázal konkurovať Rakúšanom. Tí každému touroperátorovi, ktorý do tamojších regiónov doviezol turistov, doplácali na cenu každej letenky. Časom som sa preto dostal do stagnácie. Letenka na Slovensko bola drahšia ako do Rakúska. Túto zimu do Popradu priletelo niekoľko lietadiel z Kyjeva, ale s tým moja cestovka nemá nič spoločné, pretože pár lietadiel nie je biznis.

Kam teda turisti z Ruska v zime cestujú?

Návštevnosť hlavných zimných destinácií ako Francúzsko, Švajčiarsko, Taliansko, Rakúsko po uplynutí 2 rokoch sankcií, sa vrátila na pôvodné počty. Dokonca môžeme hovoriť aj o miernom náraste počtu ruskej klientely na západe Európy. Slabšie zimné destinácie ako Bulharsko, Poľsko alebo Slovensko počas krízy spôsobenej sankciami trpia viac, pretože sú najslabším článkom. Rusov už Slovensko podľa mňa neuvidí nikdy. Ľudia z Ruska, ktorí majú peniaze, ja ich ale zámerne nenazývam bohatými, chcú kvalitný servis. Za kvalitou preto idú inam.

Prečo už Rusi na Slovensko nepricestujú?

Je to môj osobný názor. Nemajú prečo. Slovenský cestovný ruch sa rozvíja, sú tu veľké investície, ale náš rozvoj ide rýchlosťou 40 kilometrov za hodinu. V Dolomitoch idú osemdesiatkou, vo Francúzsku deväťdesiatkou a Švajčiari až stodvadsiatkou. Keď sa na to pozrieme z hľadiska matematiky, tak prepadávame. Rusi tu nemajú prečo prísť presne tak ako Angličania, Američania, Kórejci, Nemci, Francúzi či Švajčiari. Naopak Bratislavčania chodia, to áno, ale zároveň veľa ich chodí do Rakúska. Našou klientelou sú Slováci, Česi, Poliaci z najbližších okolitých regiónov. Rýchlosť rozvoja slovenského cestovného ruchu nám neumožňuje získavať nové segmenty klientely, ktoré by sme potrebovali a ktoré by dokázali oceniť našu kvalitu a služby.

Kam chodia najbohatší zahraniční turisti?

Zoberme si ako príklad švajčiarsky Grindelwald. Tam chodí najsolventnejšia klientela s plnou peňaženkou. Ceny sú tam desaťnásobne vyššie ako v Jasnej a všetci ich akceptujú. Ak vezmem na porovnanie svoj hotel, ktorý je kvalitatívne porovnateľný - má sedem bazénov a osem sáun, úžasné raňajky s vlastnými výrobkami, tak tam by takéto lôžko stálo tisíc eur za noc. U nás to je 60 eur. Pritom vo Švajčiarsku to predajú oveľa ľahšie ako my, aj keď tiež dokážeme hotel vypredať. Tam stojí 60 eur za noc hostel. V Jasnej sa trojhviezdičkový hotel za túto cenu nevypredal ani v čase vrcholiacej lyžiarskej sezóny.

Čo teda brzdí turistický biznis v Jasnej?

V Alpách lyžiari prídu ku zjazdovkám po kvalitnej ceste, u nás to je jedna veľká katastrofa. Máme tu nekoncepčný rozvoj. Hlavným problémom je nekompetentnosť, neprofesionalita a neschopnosť samosprávy organizovať koncepčný rozvoj infraštruktúry. Pokiaľ pozerám na poslaneckú garnitúru, pripomína mi to sovietsky kolchozný výbor z roku 1961 – milé a vtipné. Nikdy tu preto masovo neprídu Američania, Švajčiari ani Angličania. Prídu dvaja, traja, pár desiatok. To áno. Tak cez sviatky prišli z Ruska aj moji bývalí žiaci i ďalší Rusi. Ale tých príde sto – dvesto za sezónu. A bude tomu tak stále. Pokiaľ sa turisti stretnú s našimi policajtami – majú šok, prídu k lekárovi – majú strach, prídu na úrad – je im zle. Nejde iba o verejnú infraštruktúru, ale aj o prístup k hosťom, turistom. Preto vravím, že Rusi neprídu nikdy. A pomaly pociťujem, že prestávajú chodiť aj Ukrajinci. Radšej si priplatia aj 50 % naviac a chodia ina

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.