Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.06.2018, 21:49

Problémovú rafinériu podržal na východe súd

Firma Gazpetrol Group je spájaná s kontroverzným bieloruským podnikateľom Anatolijom Zubovským.

Problémovú rafinériu podržal na východe súd
Zdroj: Marek Nemec

Neďaleko Michaloviec stojí uprostred polí nenápadná rafinéria s ruským vlastníckym pozadím, ktorá roky zamestnávala políciu a dodnes ju riešia slovenské súdy. Ide o kauzu okolo spoločnosti Gazpetrol Group z Košíc. Firma ešte v roku 2008 plánovala v destilačnej jednotke pri obci Pavlovce nad Uhom spracúvať gazolín, vedľajší produkt vznikajúci pri ťažbe zemného plynu, a premieňať ho na technický benzín a ďalšie produkty.


Biznis však nikdy poriadne nerozbehla. Vinou svojho prokuristu Anatolija Zubovského totiž skončila pred desiatimi rokmi najprv bez miliónového majetku a neskôr kvôli dlhom v konkurze. Prípad obzvlášť závažného zločinu sprenevery sa pritom dvakrát dostal až pred Špecializovaný trestný súd v Pezinku.


Naťahovačky na súde
Zubovskému by v prípade súdneho procesu a dokázania viny hrozila sadzba odňatia slobody od desať do pätnásť rokov. Bieloruský podnikateľ mediálne známy z vojny o ružomberské lyžiarske stredisko Malinô Brdo sa však nateraz pred súd nepostaví. „Špecializovaný trestný súd odmieta žalobu prokurátorky Úradu špeciálnej prokuratúry z 30. novembra 2017 vo veci obvineného A. Z. a vracia vec prokurátorovi, pretože zistil závažné procesné chyby,“ uvádza sa v uznesení z predbežného prejednania obžaloby z februára tohto roka. Sudcovia totiž pochybujú o správnom stanovení výšky škody v sume najmenej 8,9 milióna eur, ktorá mala byť podľa prokuratúry spôsobená spoločnosti Gazpetrol Group konaním Bielorusa usadeného v Bojniciach. „Spoľahlivé určenie výšky škody je základom pre právne posúdenie skutku a pre určenie vecnej príslušnosti súdu na konanie,“ uvádza sa okrem iného v zdôvodnení.


S rovnakým verdiktom pochodila prokuratúra i so svojou prvou obžalobou z 12. decembra 2014. Na verejnom zasadnutí ju v auguste 2015 senát Špecializovaného trestného súdu odmietol. Nepomohlo ani odvolanie sa na Najvyšší súd, ktorý verdikt z Pezinka ponechal v platnosti. Aj vtedajšie rozhodnutia oboch súdov spochybňovali výšku škody vtedy prokuratúrou vyčíslenú na najmenej 12,8 milióna eur a spôsob jej výpočtu. Polemiky sa totiž vedú o to, o akú veľkú časť majetku firma prišla prevodom nehnuteľností a či ich súčasťou mali alebo nemali byť aj technológie za milióny eur.


Ako sa mal stať trestný čin
Anatolij Zubovský, niekdajší šéf bieloruskej rafinérie Mozyr, sa koncom roka 2008 vzdal pozície prokuristu – štatutára spoločnosti Gazpetrol Group i funkcie obchodného riaditeľa. Zmena však dodnes nebola zapísaná do Obchodného registra a Zubovský v mene spoločnosti konal ďalej.

V januári

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.