Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.07.2018, 00:00

Tepláreň Leven z Levíc zostala bez hotovosti

V konkurze o firmu nie je za čo bojovať. Jej aktíva sa ocitli na kontách zahraničných firiem.

Tepláreň Leven z Levíc zostala bez hotovosti
Zdroj: maps.google.com

Boj o majetok levickej teplárne Leven spájanej s menom sponzora politického hnutia 99% Ivana Weissa naberá úplne nový rozmer. Po nečakaných zvratoch jej najprv banskobystrický súd v máji 2015 priklepol záchranný plán. Firma tak odolala tlaku Slovenského plynárenského priemyslu a levickej textilky Kűmpers. Obaja veritelia totiž výrobcu energií z Levíc tlačili do konkurzu, v ktorom sa tepláreň na pár mesiacov ocitla.


Plynári sa však sťažovali na Ústavnom súde a ten im dal za pravdu. Odobrenie reštrukturalizačného plánu Leven totiž predvlani najvyššia súdna inštancia na Slovensku zrušila a prikázala o ňom znova rozhodnúť. V súčasnosti tak levickému výrobcovi energií opäť hrozí bankrot. „Okresný súd Banská Bystrica zamieta reštrukturalizačný plán dlžníka prijatý schvaľovacou schôdzou dňa 7. 2. 2014,“ konštatuje v rozhodnutí sudkyňa Zuzana Antalová.

Nový verdikt tak nahrádza pôvodný rozsudok z pera sudkyne Evy Mihálechovej, ktorý podľa Ústavného súdu porušil základné práva štátneho plynárenského gigantu. Či sa tepláreň proti zamietnutiu reštrukturalizačného plánu odvolá, nie je známe. Predsedníčka predstavenstva spoločnosti Leven Eva Pačesová na otázky HN neodpovedala. Po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia súdu sa totiž neúspešný pokus o zoškrtanie dlhov preklopí do konkurzu.


Kontroverzná reštrukturalizácia
Kľúčový posun v kauze, ktorej korene siahajú do roku 2002, nekomentuje ani Slovenský plynárenský priemysel. „V prebiehajúcich súdnych kona

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.