Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.07.2018, 23:35

Oddĺženie pomôže len časti našich nemocníc

Najlepšie sa v hospodárení darí súkromným nemocniciam.

Oddĺženie pomôže len časti našich nemocníc
Zdroj: Marek Kmeť

O naše zdravie sa na Slovensku stará celkovo 114 nemocníc. Zhruba polovica to však robí na dlh. Z analýzy rezortu zdravotníctva totiž vyplýva, že až 43 nemocníc vykazuje záväzky po lehote splatnosti a 23 hospodári s čistým štítom. Pri zvyšných 48 zdravotníckych zariadeniach ministerstvo nedisponuje presnými údajmi, sú totiž súkromné. Dlh nemocníc z pôsobnosti štátu a samospráv pritom ku koncu roku 2016 dosiahol astronomických 647 miliónov eur. Odhady pri súkromných hovoria o ťarche vo výške 15 až 20 miliónov eur. Na ich oddlženie aktuálne smeruje balík 585 miliónov eur.


Ten však nepokryje celú sekeru z minulosti a nepočíta ani s úhradou nových dlhov generovaných po decembri 2016. „Ministerstvo zdravotníctva ponúklo všetkým nemocniciam možnosť zapojiť sa do oddlženia za rovnakých podmienok a na princípe dobrovoľnosti. Rozhodnutie o akceptovaní a zapojení sa do procesu je v kompetencii manažmentov nemocníc, rovnako ako aj administratíva ich záväzkov,“ hovorí pre HN hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Do prvého kroku oddlžovania sa zapojilo 18 nemocníc – 17 pod správou eráru a jedna súkromná Gemerclinic Hnúšťa.


Celý dlh nevymažú
Štátna firma Debitum, 100-percentná dcéra ministerstva zdravotníctva, za nich Sociálnej poisťovni uhradí dokopy 183,5 milióna eur. Od poisťovne totiž kupuje dokopy 754 pohľadávok v celkovej hodnote vyše 194 miliónov eur. Väčšina z oddlžovaných inštitúcií sa však škrtnutím dlhu na sociálnych odvodoch nedostane na nulu. Stále pri ich mene budú svietiť miliónové nedoplatky. Napríklad bratislavská univerzitná nemocnica, ktorú tvorí päť samostatných zariadení, dlhuje Sociálnej poisťovni zhruba 140 miliónov eur. Debitum za ňu prevezme záväzok za približne 110 m

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.