Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2018, 00:00

Brhelovci sťahujú časť firiem do Prahy

V českej metropole má slovenský podnikateľ a jeho fond možnosť osloviť širší okruh investorov.

Brhelovci sťahujú časť firiem do Prahy
Zdroj: Archív HN

Iba pred rokom spustila podnikateľská skupina okolo Jozefa Brhela v susednom Česku biznis fond, ktorý sa špecializuje na investície do energetiky a realít. Teraz doň Brhelovci vkladajú obchodné podiely v projektoch, ktoré vlastnia naprieč celou Európou. Zo Slovenska do Prahy preto zároveň sťahujú svoje firmy Muntila Slovakia SE a MKP Slovakia SE.


Obe spomínané spoločnosti zo sféry vplyvu Jozefa Brhela a jeho brata Ivana pritom vlastnia aktíva za viac ako 180 miliónov eur. „Ide o firmy, ktoré pôsobia vo viacerých krajinách Európskej únie najmä v oblasti energetiky a v súčasnosti patria do portfólia fondu ZMJ SICAV, ktorý je zapísaný Českou národnou bankou v zozname fondov a podlieha jej reguláciám,“ hovorí pre HN hovorca fondu Juraj Puchý. Slovenská Muntila Slovakia SE pritom zanikla len nedávno. V rovnakom čase sa v českom obchodnom registri objavila firma s rovnomenným názvom. Ten istý scenár zvolila spoločnosť MKP Slovakia SE. Pre Prahu sa Slováci rozhodli kvôli jednoduchšiemu prístupu k investorom.


Praha ako f

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.