Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2019, 00:00

Žilinské Elteco kupuje energofirma z Česka

Jedna z najväčších elektrotechnických firiem na Slovensku s rýdzo domácim kapitálom mení majiteľa. Z konkurzu ju za tri milióny eur vykupuje pražská firma Koval Energy.

Žilinské Elteco kupuje energofirma z Česka
Zdroj: Elteco

Ešte pred pár rokmi dávala výroba záložných zdrojov elektrickej energie v Žiline prácu vyše 350 ľuďom. Firma Elteco s ročnými tržbami presahujúcimi 30 miliónov eur sa radila k najväčším elektrotechnickým podnikom v tuzemsku. Takmer celá produkcia Žilinčanov pritom smerovala na export. K jej kľúčovým zákazníkom patrili podnikatelia z krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Predaje Eltreco podporovali i jej dcéry v Česku, Poľsku, Bielorusku, Rusku, Kazachstane a na Ukrajine. Na východné trhy firma dokopy expedovala vyše 800 záložných zdrojov napájania.


Slováci dokonca dodávali svoje elektrozariadenia i na výstavbu telekomunikačnej siete popri železničnej magistrále ťahajúcej sa naprieč Sibírou. Ozbrojený konflikt na Ukrajine, anexia Krymu a následné sankcie voči Rusku však elektrotechnikov zo Žiliny pripravili takmer o všetky kontrakty. Pád rubľa navyše spôsobil, že dodávatelia z rusky hovoriacich krajín spoločnosti za dodávky nezaplatili. Firma napokon hroziaci bankrot neodvrátila ani s pomocou reštrukturalizácie a Elteco preto už dva roky parkuje v konkurze.

Predaj za

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.