Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.07.2019, 00:00

Slováci našli recept na protiruské sankcie. Vyrábajú priamo v Moskve

Legendárna značka zdravotníckej techniky Chirana Stará Turá hľadá nové cesty, ako si udrží jeden zo svojich kľúčových trhov i do budúcnosti.

Slováci našli recept na protiruské sankcie. Vyrábajú priamo v Moskve
Zdroj: Timur Anikeev/Technopolis Moscow

Na rusky hovoriace trhy expedovali vyše polovicu svojej produkcie. Ročne šlo zhruba o päť až šesť miliónov eur. Sankcie proti Kremľu preto fabrika na výrobu zdravotníckej techniky zo Starej Turej pocítila na vlastnej koži. Pod tlakom reštrikcií i devalvácie rubľa sa predaje výrobcu stomatologickej, dýchacej a anestetickej techniky pod legendárnou značkou Chirana na čas takmer úplne zastavili.

Moskva pritom na uvalené sankcie kontrovala zmenou legislatívy. Elimináciou importu tak chráni svoj domáci trh, zároveň ale ekonomicky podporuje zahraničné investície do výroby priamo v Rusku. Existenčnú hrozbu preto jeden z lídrov vo výrobe zdravotníckej techniky vo východnej Európe mení už dva roky na novú príležitosť. S moskovským veľkopodnikateľom Vasilom Šimkom totiž Chirana Holding zo Starej Turej investuje do spoločného závodu na produkciu anestetických  a dýchacích prístrojov s označením „Made in Russia“.

„Výpadok ruského trhu sa od roku 2015 naša spoločnosť snaží eliminovať prienikom na nové trhy, čo je však proces veľmi náročný, nákladný a dlhodobý. Veríme, že zriadená montovňa Chirana+ v Moskve nám pomôže nielen prinavrátiť stratené tržby z ruského teritória, ale prinesie ich nárast a akceleráciu,“ hovorí pre HN jeden zo šéfov a majiteľov slovenskej skupiny Chirana Holding Oskar Bara

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.