Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.06.2015, 00:00

Pod Tatrami menili lukratívne pozemky

Slovenský pozemkový fond vydal rozsiahle pozemky pod Vysokými Tatrami. Dostali sa do rúk ľudí blízkych súkromným bezpečnostným službám z Nitry.

Pod Tatrami sa vo veľkom menili majitelia pozemkov. Prievidzská spoločnosť TMDE získala cez reštitúciu lukratívny trojhektárový pozemok pri golfovom ihrisku v Tatranskej Lomnici a ďalších 166-tisíc štvorcových metrov v podtatranskej obci Veľký Slavkov. Ide o najväčší prevod štátnych pozemkov pod Tatrami od roku 2010, keď sa prevalila kauza Veľký Slavkov. Slovenský pozemkový fond (SPF) pritom opäť nevydáva pozemky reštituentom, ale firmám, na ktoré prešli reštitučné nároky.

Podoba s Veľkým Slavkovom

Na otázky, ako a za koľko sa firma dostala k desiatkam parciel, konateľ a spolumajiteľ TMDE Marek Ciprian nereagoval. Fond tvrdí, že zákonné podmienky splnil. Reštituenti totiž o parcelách, ktoré podnikateľ od fondu získa, vraj vedeli. „V danom prípade boli neoddeliteľnou súčasťou zmlúv o prevode nároku na náhradu zápisnice z prerokovania reštitučného nároku, v ktorých sú uvedené parcely tvoriace predmet bezodplatného nároku,“ povedal hovorca fondu Martin Kormoš.

Predaje pozemkov pod Tatrami vnímajú tamojší obyvatelia citlivo. V pamäti je totiž kauza Veľký Slavkov z čias prvej Ficovej vlády. Od reštituentov vtedy sprostredkovatelia blízki Vladimírovi Mečiarovi lacno nakúpili pozemky pod Tatrami. Bez podnikateľov s politickými konexiami by si ich totiž ľudia vybaviť nedokázali. Premiér Fico označil obchody s pôdou za podvod a ministra pôdohospodárstva za HZDS Miroslava Jureňu i vedenie fondu donútil rezignovať.

Rýchly priebeh

Kým pre jedinca je vybavovanie formalít zdĺhavé, sprostre

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.