Čína včera ohlásila spustenie hlavných reforiem devízového trhu, ktoré by mali pomôcť bankám a firmám vyrovnať sa s neistotami plynúcimi z uvoľnenia pevne nadviazaného jüanu na americký dolár. Centrálna banka oznámila, že banky budú môcť na vnútornom medzibankovom trhu obchodovať s menovými swapmi a forwardmi a spoločnosti budú môcť vo väčšej miere uzatvárať obchody na spotovom devízovom trhu. "Aby sme umožnili podnikateľským subjektom zohrávať významnejšiu úlohu pri formovaní devízového trhu, Bank of China sa rozhodla urýchliť odstraňovanie bariér na medzibankovom devízovom trhu. Banky aj spoločnosti môžu disponovať viacerými nástrojmi na kontrolu rizika," uvádza sa vo vyhlásení centrálnej banky.
Čína zároveň včera predstavila menový kôš, na ktorý je od zmeny z 21. júla nadviazaný jüan. "Menový kôš závisí od podielu krajín na celkovom zahraničnom obchode. Našimi najdôležitejšími obchodnými partnermi sú USA, eurozóna, Japonsko a Južná Kórea," uviedol včera podľa agentúry Reuters guvernér centrálnej banky Čou Siaho-čchuan. Ich meny majú teda najväčší podiel v koši. Banka presnú váhu týchto mien neoznámila, ale James Malcolm z Deutsche Bank v Singapure vyvodil, že dolár by mohol mať v koši 30-percentnú váhu, euro a jen 20-percentnú a won 10-percentnú. Na ohodnotenie čínskej meny majú podľa guvernéra vplyv aj singapurský dolár, britská libra, malajzijský ringgit, ruský rubeľ, austrálsky a kanadský dolár a thajský baht.
Na základe tohto koša stratil jüan od svojej revalvácie asi 1 percento. Včera sa obchodoval na 8,1065 za dolár. "Pokrok smerom k trhovej liberalizácii prichádza rýchlejšie ako sme po čiastočnej revalvácii koncom júla čakali a všetky tieto vyhlásenia zlepšujú vyhliadky pre likvidnejší vnútorný trh," uviedol Malcolm pre Reuters.
Centrálna banka po zavedení väčšej slobody pre obchodovanie zároveň varovala, že bude prísne dohliadať na devízový trh. Už splnomocnila štátny regulačný orgán, aby tvrdo potrestal každého, kto sa pokúsi vyhnúť regulám.
Doteraz mohlo iba zopár bánk uskutočňovať forwardové obchody so spoločnosťami, ktoré preukázali potrebu v budúcnosti financovať svoj export alebo import. Forwardy umožňujú spoločnostiam alebo bankám uzamknúť hodnotu výmenného kurzu za platbu v cudzej mene k určitému dátumu. Menový swap je ďalším nástrojom, ako sa zabezpečiť proti menovým výkyvom. Zavedenie forwardov a swapov je najnovšou časťou reforiem zameraných na uvoľnenie devízového trhu, ktorý tak bude lepšie odrážať stav ponuky a dopytu a pomôže k vyváženému rastu v siedmej najväčšej svetovej ekonomike. Napriek týmto reformám však ostáva čínsky devízový trh aj naďalej prísne kontrolovaný.
StoryEditor
Čína ďalej liberalizuje devízový trh
Čína včera ohlásila spustenie hlavných reforiem devízového trhu, ktoré by mali pomôcť bankám a firmám vyrovnať sa s neistotami plynúcimi z uvoľnenia pevne nadviazaného jüanu na americký dolár. Centrálna banka oznámila, že banky budú môcť na vnútornom medzibankovom trhu obchodovať s menovými swapmi a forwardmi a spoločností budú môcť vo väčšej miere uzatvárať obchody na spotovom devízovom trhu.