StoryEditor

Trichet bránil centrálnu banku

21.03.2007, 23:00
Autor:
TASRTASR

Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet odmietol politické útoky zo strany francúzskych politikov, ktorí tvrdia, že silné euro ničí pracovné príležitosti v eurozóne a obviňujú ho z posadnutosti infláciou.
V prejave pred hospodárskym a menovým výborom Európskeho parlamentu Trichet upozornil, že eurozóna v ostatných rokoch predbehla Spojené štáty pri tvorbe pracovných miest a ECB naliala do ekonomiky viac lacných peňazí ako Amerika. Toto je podľa neho dôkaz, že politika ECB vychádzajúca z inflácie funguje. "Mnohí z tých, ktorí kritizujú, by si mali pozrieť tieto čísla. Nepodporujeme ekonomiku o nič menej ako USA," povedal Trichet. Zdôraznil tiež, že ani nemeckí, talianski alebo holandskí politici takto nezneužívajú euro v predvolebnom boji. Pravicový kandidát na francúzskeho prezidenta Nicolas Sarkozy obviňuje banku z hluchoty a dogmatizmu pre to, že jej pozornosť sa sústreďuje na boj s infláciou. Podľa socialistickej kandidátky Ségoléne Royalovej by sa k mandátu ECB mal pridať hospodársky rast a zamestnanosť.
Politika ECB bola podľa Tricheta úspešná, pretože dokázala presvedčiť občanov eurozóny, že jej úlohou je držať pod kontrolou infláciu. Prezident európskej banky tiež pripomenul, že k tomuto cieľu sa vstupom do menovej únie prihlásilo aj Francúzsko. "Odvaha podržať úrokové sadzby na dvoch percentách pre 317 miliónov obyvateľov počas viac ako dvoch rokov, teda na historicky najnižšej úrovni v rámci eurozóny, neukazuje na slepotu zo strany ECB."
Hospodárstvo eurozóny čaká podľa Tricheta pokračovanie rastu. "Podmienky pre solídny hospodársky rast pretrvávajú," povedal Trichet. V tomto roku ECB počíta s rastom ekonomiky eurozóny niekde v rozmedzí 2,1 až 2,9 percenta. "Očakávame, že dopyt vnútri eurozóny zostane relatívne vysoký," povedal prezident banky.
Aj napriek nedávnemu poklesu inflácie Trichet upozornil na pretrvávajúce riziká ohrozujúce cenovú stabilitu. Trichet očakáva, že miera inflácie bude do leta klesať, potom však príde k jej opätovnému nárastu. Na konci roka by mala dosiahnuť asi dve percentá.
K potenciálnym inflačným rizikám patrí napríklad posledný nárast cien ropy a mzdová politika v eurozóne. Vysoké zvýšenie platov podľa Tricheta ohrozuje ekonomický rast, cenovú stabilitu a situáciu na trhu práce. Preto vyzval sociálnych partnerov, aby postupovali zodpovedne.

menuLevel = 2, menuRoute = hnporadna/financne-noviny, menuAlias = financne-noviny, menuRouteLevel0 = hnporadna, homepage = false
28. marec 2023 11:06