StoryEditor

Rok plný rekordov

26.12.2006, 23:00
Končiaci sa rok slovenskej mene prial. I keď sa po vstupe do Mechanizmu výmenných kurzov koncom minulého roka predpokladalo, že koruna má predpoklady na vzostup, tento rok bolo jej posilnenie naozaj nečakané.

Končiaci sa rok slovenskej mene prial. I keď sa po vstupe do Mechanizmu výmenných kurzov koncom minulého roka predpokladalo, že koruna má predpoklady na vzostup, tento rok bolo jej posilnenie naozaj nečakané. Po parlamentných voľbách, keď mena prudko padala, by si málokto trúfol tvrdiť, že oproti euru sa za rok posilní o deväť percent a oproti americkej mene o 18 percent. Najmä v poslednom štvrťroku zhodnocovanie nabralo závratné tempo, až ho musel krotiť guvernér centrálnej banky Ivan Šramko slovnou intervenciou v neprospech domácej meny.
Rast zabrzdila politika
Na začiatku roka sa koruna posilnila. "Stalo sa to vplyvom otvárania pozícií domácich špekulantov, londýnskych hráčov, ako aj zabezpečovaniu pozícií slovenských exportérov," vysvetľuje analytik ČSOB Marek Gábriš. Po prvotnom posilňovaní korunu zastavili správy o rozpade vládnej koalície, predčasných voľbách a v máji odlev dividend spoločností zahraničným akcionárom.
Volebné turbulencie
V období predvolebnej neistoty koruna pokračovala v oslabovaní a po vytvorení novej vládnej koalície dosiahla najslabšiu úroveň od stanovenia centrálnej parity pri vstupe do ERM II. Mena citlivo reagovala na víťaza volieb - stranu Smer aj na vytvorenie vládnej koalície. "Investori sa začali obávať odkladu prijatia eura a uvoľnenia fiškálnej politiky," hodnotí analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák. "To vyprovokovalo zásahy Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá na záchranu koruny zo svojich devízových rezerv vypredala vyše tri miliardy eur," dopĺňa analytička ING Bank Lucia Štekláčová. K neistote prispeli aj predvolebné vyhlásenia lídra Smeru Roberta Fica o prijatí eura vtedy, keď to bude pre Slovensko výhodné. Po zostavení vlády sa rétorika nového vládneho kabinetu začala meniť a vláda sa nakoniec prihlásila k záväzku prijať euro v plánovanom termíne v januári 2009. To znamenalo snahu dodržiavať mantinely stanovené maastrichtskými kritériami. Koncom roka schválený rozpočet nakoniec tento zámer spečatil.
Dobré správy
Posledné mesiace v roku sa korune výrazne darilo a lámala jeden rekord za druhým. V októbri sa dostala pod 37 korún za euro a v každom nasledujúcom mesiaci sa posilnila o korunu. Súčasné historické maximum 34,3 SKK/EUR dosiahla pred vianočnými sviatkami.
Za posilnením domácej meny stálo niekoľko faktorov. Dôležitým bol návrat investorov na rozvíjajúce sa trhy a do stredoeurópskeho regiónu. Reagovali na situáciu v USA, kde centrálna banka Fed ukončila zvyšovanie sadzieb. V závere roka sa s dobrými správami pre korunu akoby roztrhlo vrece. Slovensko dosiahlo silný ekonomický rast s dobrou štruktúrou, automobilka KIA oznámila zdvojnásobenie produkcie, prijal sa štátny rozpočet "Pokles cien ropy a miernejší rast regulovaných cien zároveň zvýšili šance na splnenie inflačného kritéria a prijatie eura," dopĺňa Mušák.


pre zväčšenie kliknite na obrázok

menuLevel = 2, menuRoute = hnporadna/financne-noviny, menuAlias = financne-noviny, menuRouteLevel0 = hnporadna, homepage = false
15. jún 2025 14:33