Európska centrálna banka (ECB) s najväčšou pravdepodobnosťou ponechá kľúčovú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni. Rozhodovať o tom bude dnes na svojom pravidelnom stretnutí, keď najdôležitejším faktorom, ovplyvňujúcim rozhodnutie, sú ekonomické dôsledky rastúcich cien ropy, ktoré môžu spôsobiť zvýšenú infláciu a slabší ekonomický rast krajín eurozóny.
Podľa prieskumu agentúry AFP všetci oslovení ekonómovia očakávajú ponechanie úrokovej miery na nezmenenej dvojpercentnej úrovni, na ktorej sa drží od júna minulého roku. Na pravidelnej schôdzi sa dnes stretnú aj predstavitelia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktorí by mali rozhodnúť o zvýšení ťažobných kvót. Tie by mali čiastočne upokojiť trh s ropou a znížiť cenu strategickej suroviny, ktorá v ostatných dňoch láme rekordy. Práve vysoké ceny ropy, ktoré v uplynulých dňoch vyniesli do výšin najmä teroristické útoky v Saudskej Arábii, sú hlavným dôvodom zvýšenej pozornosti finančných trhov a pozorovateľov ECB, ktorí očakávajú najmä prejav guvernéra ECB Jean-Claude Tricheta o ekonomických rizikách vysokých cien ropy.
Rastúce ceny nepriaznivo vplývajú na ekonomiku dvoma spôsobmi: zvyšujú ceny, najmä palív a pohonných látok, čím podnecujú infláciu a zvyšovaním nákladov vo viacerých odvetviach oslabujú ekonomickú aktivitu. Tento dvojitý účinok tlačí na ECB udržať úrokovú sadzbu nezmenenú, minimálne pokiaľ nebude mať jasnejšiu predstavu o ekonomickej aktivite v dvanástich krajinách eurozóny. "Ak ECB zvýši úroky," aby udržala infláciu pod kontrolou, "bude to znamenať zabrzdenie zotavovania ekonomiky," uviedol pre nemecký denník Handelsblatt Joachim Fels, ekonóm spoločnosti Morgan Stanley. Na druhej strane, ak by banka pristúpila k redukcii úrokovej miery s úmyslom podporiť ekonomiku, môže tým výrazne oživiť infláciu.
Väčšina ekonómov sa pritom domnieva, že ECB ponechá úroky na súčasnej úrovni do konca tohto roka a až potom pristúpi k reštriktívnym opatreniam. Samotný šéf ECB Trichet minulý týždeň naznačil, že banka nepodľahne panike pri rozhodovaní o monetárnej politike na základe výsledkov ekonomického vývoja, ktoré môžu byť iba dočasné. "Musíme sa vyhnúť nesprávnym reakciám ktorýmkoľvek smerom. Urýchlené rozhodnutie sa môže ukázať ako nesprávne," povedal Trichet. ECB verí, že odolá nastupujúcemu ropnému šoku. Podľa všetkého zatiaľ neexistuje nič viac ako riziko nepriaznivého dosahu na ekonomiku. Súčasná úroveň cien ropy -- aj keď na rekordne vysokých úrovniach -- podľa guvernéra nemeckej centrálnej banky Axel Webera, stále nepredstavuje riziko ani pre postupné oživovanie ekonomiky, ani pre nadmerný nárast cenovej hladiny. "Prudký nárast cien ropy určite nie je dobrou správou pre ekonomiku, ale netreba to dramatizovať," domnieva sa Weber.
StoryEditor
ECB dnes asi úroky nezmení
Očakáva sa, že ECB na svojom dnešnom zasadaní úroky nezmení, podľa J. C. Tricheta sa treba v tejto chvíli vyhnúť nesprávnym reakciám ktorýmkoľvek smerom