Minulý týždeň sa všetci obchodníci konečne dočkali. Konalo sa pravidelné zasadnutie americkej centrálnej banky Fed, na ktorom sa očakávalo zníženie úrokových sadzieb v záujme podpory ekonomiky, ktorá je aktuálne sužovaná problémami v realitnom sektore. Všeobecne sa predpokladalo, že sadzby klesnú o 0,25 percentuálneho bodu, a preto zníženie o pol percentuálneho bodu prekvapilo všetkých a naštartovalo nákupnú horúčku. Obchodníci veria, že toto zníženie pomôže znovu naštartovať rýchlejší rast podnikových ziskov, a tým aj celú ekonomiku. Po poklese úrokových sadzieb sa dostal dolár oproti euru na historické minimum, čo znova pomohlo cenám akcií, keďže postupujúcou globalizáciou má čoraz viac firiem aktivity mimo Spojených štátov, a preto silnejšie euro prispieva k nárastu ich ziskov. Prezident Fedu Ben Bernanke v komentári naznačil, že centrálna banka bude naďalej podrobne sledovať vývoj ekonomiky a následne na to rozhodne o ďalšom vývoji úrokových sadzieb. Optimizmus investorov bol podporený aj výsledkami najväčších a najdôležitejších amerických investičných bánk, ktoré v prevažnej miere prekonali odhady analytikov. Trhy si tak pripísali solídne zisky a dostali sa opäť do blízkosti svojich júlových maxím.
Aj európske trhy s napätím očakávali zasadnutie americkej centrálnej banky a jeho výsledok taktiež podnietil nákupnú rally. Úvod týždňa však tomu vôbec nenaznačoval, pokračujúce problémy v jednej z najväčších britských hypotekárnych bánk spôsobovali turbulencie v celom sektore bánk až nakoniec museli vystúpiť predstavitelia Bank of England, ktorí pomohli upokojiť situáciu.
Pokles spotrebiteľského aj firemného dopytu po službách spôsobil mierne obavy medzi japonskými firmami. Pokles domáceho dopytu nedokáže vyvážiť export, keďže americký dolár sa prudko oslabuje a to spôsobuje problémy exportérom.
StoryEditor