Rada výkonných riaditeľov Svetovej banky (SB) v utorok schválila novú Stratégiu partnerstva pre Slovensko na obdobie rokov 2005 až 2007. Ide o dokument, ktorý podrobne opisuje všetky plánované operácie banky v krajine. Tie majú pomôcť partnerskému štátu dosiahnuť vytýčené ciele.
"Cieľom stratégie partnerstva je podporiť ambície krajiny o zlepšenie kvality života jej občanov a zvýšenie efektívnosti a konkurencieschopnosti jej ekonomiky," uviedla regionálna manažérka SB pre Slovensko Ingrid Brocková. Kľúčovým bodom stratégie je podľa nej reforma systému vzdelávania, reforma súdnictva, ako aj opatrenia zamerané na zmierňovanie chudoby.
Aj napriek tomu, že stratégia počíta s úverovým rámcom v hodnote 17 miliónov dolárov, Svetová banka kladie dôraz na neúverové zdroje, akými sú technická pomoc a analytická činnosť. "Keďže Slovensko nadobudlo vstupom do EÚ nový status, je nevyhnutné, aby SB a Slovensko vstúpili do novej fázy vzájomnej spolupráce -- partnerstva, v ktorom budú analytická práca a poradenstvo založené na globálnej skúsenosti zohrávať významnú úlohu," uviedol riaditeľ SB pre Slovensko Roger Grawe.
Priority novej stratégie partnerstva zahŕňajú pomoc vláde pri zlepšovaní fiškálnej konsolidácie a riadenia verejných financií, ďalšej implementácii štrukturálnych reforiem zameraných na zvyšovanie konkurencieschopnosti ekonomiky, ako aj sociálneho rozvoja a redukciu chudoby. "Aj napriek výraznému pokroku, ktorý Slovensko dosiahlo pri uskutočňovaní štrukturálnych reforiem od roku 1998, krajina stále čelí výzvam na výraznejší rozvoj, a hlavne na prudentnejšie riadenie verejných financií," uvádza sa v najnovšej správe Svetovej banky. Zaostávame v konvergencii k príjmovej úrovni Európskej únie. Byť plne konkurencieschopnou krajinou tak na európskych, ako aj svetových trhoch, je jedna z výziev, pred ktorou stojí Slovensko. "Aj napriek pôsobivej výkonnosti slovenskej ekonomiky ostáva miera nezamestnanosti na veľmi vysokej úrovni a zatiaľ čo obyvateľov, ktorí sú v absolútnej chudobe, je málo, existujú tzv. ostrovy chudoby, a to najmä medzi rómskou menšinou," uvádza SB. Rozvoj malého a stredného podnikania podľa banky stále zaostáva a reforma školstva sa nachádza len v začiatkoch, pričom však práve nedostatok vzdelania predstavuje kľúčový determinant nezamestnanosti a chudoby.
Predchádzajúca Stratégia pomoci krajine na obdobie rokov 2001 až 2003 stanovila úverový rámec 415 miliónov dolárov. Svetová banka tak poskytla podporu v súlade s touto stratégiou pri reforme bankovníctva a podnikového sektora, na prípravu a uskutočnenie dôchodkovej reformy, posilnenie riadenia verejných financií, ako aj modernizáciu zdravotníctva. Stratégia bola formulovaná v línii priorít vlády SR a priority boli definované po konzultácii s vládou, ako aj po ukončení série konzultácií s predstaviteľmi nezávislých inštitúcií. SB prediskutovala stratégiu aj so zástupcami širokého spektra inštitúcií, ktoré sa zaoberajú sociálno-ekonomickým rozvojom, prípadne sa zaujímajú o aktivity banky podporujúce rozvojový proces na Slovensku. So zástupcami mimovládnych organizácií, privátneho sektora, odborových zväzov a samosprávy uskutočnila SB na prelome marca a apríla tri konzultačné stretnutia, a to v Košiciach, Banskej Bystrici a Bratislave.
StoryEditor
Svetová banka schválila stratégiu partnerstva so Slovenskom
Svetová banka schválila stratégiu partnerstva so Slovenskom, v priebehu troch rokov môžeme čerpať 17 miliónov dolárov, banka ponúka aj poradenstvo