StoryEditor

Výročie útokov neoslabilo burzy

16.09.2003, 00:00
Výročie útokov neoslabilo burzy, investori sa viac obávali nízkeho rastu spotreby amerických domácnosti.

Štvrtkové výročie teroristických útokov na Svetové obchodné centrum nemalo zásadný vplyv na obchodovanie na burze. Napriek neistote a poklesu, ktoré vyvolala nová nahrávka Usámu bin Ládina v stredu, americké akcie na Wall Street vo štvrtok rástli. Nárast bol podľa analytikov podporovaný vlasteneckým sentimentom. Vývoj potvrdili všetky hlavné indexy. Dow Jones vzrástol o 0,42 % a uzatvoril na 9 459,76 bodu. Index Standard & Poor's 500 sa zvýšil o 0,54 % na hodnotu 1 016,42 bodu. Technologicky ladený Nasdaq Composite Index sa takisto posilnil o 1,22 % a skončil na 1 846,09 bodu. Obchodovanie v piatok sa už nenieslo v duchu očakávania teroristických útokov. Investorom bolo totiž jasné, že pokiaľ by bin Ládin mal možnosť zorganizovať podobnú akciu, už by sa uskutočnila.
Piatkové obchodovanie už ovplyvnili úplne iné faktory. Americká vláda zverejnila štatistické údaje o maloobchodnom predaji. Augustové zvýšenie v porovnaní s očakávaniami predstavovalo len polovičnú hodnotu. Odhady analytikov sa pohybovali na úrovni 1,4 %, čo je vo veľkom kontraste so skutočnými 0,6 %. Tieto údaje vyvolali u obchodníkov otázky o možnosti ekonomického ozdravenia. Spotreba domácností totiž predstavuje dve tretiny hospodárskeho rastu v Spojených štátoch amerických. Ďalším negatívnym prvkom bolo zverejnenie firmy Oracle o poklese predaja licencií o 7 %. Spočiatku malo obchodovanie záporný trend, avšak k záveru dňa si obchodníci uvedomili, že aj takéto zvýšenie spotreby je v kombinácii s poklesom úrokových sadzieb dostatočné. Rovnako firma Oracle, ktorá sa zaoberá najmä vývojom databáz pre firmy, je vo veľkej miere v špeciálnom postavení a jej výsledky neindikujú vývoj celého sektora. Preto sa obchodovanie na trhu oživilo a indexy sa opäť mierne posilnili.
Podobný vývoj bol aj na tokijskej burze. Pokles vo štvrtok bol spôsobený oslabením japonských technologických akcií, ktoré nasledovali technologický sektor v USA. Avšak už v piatok sa japonský index Nikkei posilnil. Trh bol podporený správou japonskej vlády o skorom uzdravení ekonomiky. Po vojne v Iraku a rozšírení vírusu SARS je tak znovu nádej na oživenie japonského hospodárstva. Najväčší vplyv na tomto procese majú japonské spoločnosti, ktoré vo väčšej miere investujú do výroby, a tak zvyšujú export. Japonská vláda takisto uviedla, že zisky firiem rastú, podmienky na trhu práce sa zlepšujú a deflácia sa spomaľuje.

menuLevel = 2, menuRoute = hnporadna/financne-noviny, menuAlias = financne-noviny, menuRouteLevel0 = hnporadna, homepage = false
09. jún 2023 00:32