Aktualizovaný menový program NBS na rok 2004 posunul smerom hore odhadovaný interval rastu HDP z rozmedzia od 3,7 do 4,3 % na nový interval od 3,8 do 4,4 %. Ako povedal guvernér NBS Marián Jusko, pri koncipovaní menového programu by centrálnej banke pomohlo, keby mala k dispozícii oficiálne čísla o raste HDP za 1. štvrťrok 2004. Ako dodal M. Jusko, aktualizovaný program zohľadňuje aj rozhodnutie automobilky Kia umiestniť svoj európsky závod na Slovensku.
Menový program na základe definitívnych výsledkov v roku 2003 a aktuálneho vývoja v roku 2004 konkretizuje hodnoty menového programu na tento rok, ako aj v strednodobom horizonte, teda do roku 2007. Dynamika spotrebiteľských cien v tomto roku sa vyvíja v súlade s očakávaniami NBS, pričom v rámci štruktúry bol zaznamenaný výraznejší pokles cien potravín a rýchlejší rast cien pohonných látok. Pokles dynamiky inflácie od začiatku roka je v súlade s programovou dezinflačnou trajektóriou (spomaľovanie tempa inflácie), ktorá je reflektovaná aj v očakávaniach obyvateľstva. V rámci prieskumu Spotrebiteľský barometer uskutočneného v apríli bol opäť zaznamenaný pokles očakávanej miery inflácie v nasledujúcich 12 mesiacoch. Aj vzhľadom na tieto skutočnosti v aktualizovanom menovom programe NBS odhaduje, že k záveru decembra sa rast cenovej hladiny bude pohybovať v pásme od 5,7 do 7,0 %. Stred intervalu prognózovanej inflácie tak ostáva na úrovni 6,4 %, keďže pôvodný inflačný rámec centrálna banka stanovila na 5,5 až 7,3 %. Na budúci rok by inflácia mala klesnúť pod 4 % a v ďalšom období sa priblíži k úrovni v eurozóne.
V oblasti zahraničnoobchodnej bilancie, aj napriek nárastu deficitu v marci, sa stále zlepšuje vývoj na medziročnej báze v porovnaní s rokom 2003. Tento rozdiel sa však bude postupne znižovať, čo bude od mája súvisieť s tzv. bázickým efektom (t. j. so základom pre výpočet medziročnej zmeny), keďže v rovnakom období minulého roka zvýšený export automobilového priemyslu odštartoval zmierňovanie mesačných deficitov obchodnej bilancie. Vzhľadom na to sa pomaly stabilizuje schodok obchodnej bilancie, a to až do obdobia očakávaného oživenia najmä investičného dovozu. NBS v komentári k rozhodnutiu o výške úrokových sadzieb podotýka, že v ďalšom období obchodnú bilanciu ovplyvnia aj vývoj výmenného kurzu dolára a ceny ropy. Napriek tomu centrálna banka včera zlepšila výhľad schodku bežného účtu platobnej bilancie na 1,2 %, pričom pôvodne rátala s hranicou 2,3 % HDP. V strednodobom výhľade potom NBS predpokladá, že aktívne saldo bežného účtu platobnej bilancie Slovensko dosiahne v roku 2007.
Pokiaľ ide o kurz slovenskej koruny, podľa guvernéra centrálnej banky je jeho vývoj odrazom konvergenčnej hry, teda využívaním existujúceho úrokového diferenciálu (rozdielu nižších úrokových sadzieb v iných krajinách oproti úrokovým sadzbám NBS). Banka bude naďalej presadzovať menovú politiku zameranú na udržanie cenovej stability vzhľadom na vývoj kurzu primeraný makroekonomickým ukazovateľom. V prípade jeho výkyvov, ktoré budú výsledkom prílevu krátkodobého (špekulatívneho) kapitálu, je pripravená adekvátne zasiahnuť. Nečakane rýchle zníženie kľúčových úrokových sadzieb v tomto roku podľa M. Juska nespôsobí výraznejší rast inflácie, tá pôjde v koľajniciach spomínanej dezinflačnej trajektórie. Podľa viceguvernérky NBS Eleny Kohútikovej na efekt zníženia úrokov si počkáme až v horizonte jedného roka.
Okrem aktualizácie menového programu včera BR NBS schválila návrh zákona o dohľade nad finančným trhom v súlade s koncepciou integrovaného dohľadu nad finančným trhom. Integrovaný dohľad nad finančným trhom má vykonávať NBS, čím sa zmení jej doterajší charakter. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. januára 2006.
StoryEditor
Vyšší HDP a nižší schodok platobnej bilancie
Vyšší HDP a nižší schodok platobnej bilancie, nečakane rýchle zníženie úrokových sadzieb Národnou bankou Slovenska v tomto roku podľa M. Juska nespôsobí výraznejší rast inflácie